Masz pytanie? Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 506 965 755 12 444 72 25

Armenia – z widokiem na Ararat

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz najpiękniejsze miejsca w Armenii
 • Poznasz lokalną kuchnię
 • Będziesz podróżować w małych grupach (4-14 osób)
 • Będziesz pod opieką polskiego pilota
 • Wyżywienie w cenie

Armenia – kraj, gdzie czas jakby się zatrzymał; kraj wygasłych wulkanów i koniaku; kraj mogący pochwalić się przepyszną kuchnią i niebywałą gościnnością mieszkańców. Armenia to także miejsce, gdzie znajdziemy zabytki pamiętające początki naszej ery a ich położenie, nieraz zapiera dech w piersiach. Armenia – mimo że nie ma dostępu do morza w swych granicach ma Jezioro Sewan tak rozległe, że nie bez powodu nazywane jest ormiańskim morzem. Armenia to także kraj, który z tęsknotą spogląda na swą świętą górę Ararat – znajdującą się obecnie w granicach państwa tureckiego.
Ruszaj z nami do Armenii i przekonaj się, że ten kraj – mimo, ze czasem zapomniany przez turystów – ma nam bardzo dużo do zaoferowania.

Program
Dzień

1

Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów – 22.20.

Dzień

2

ERYWAŃ

Wczesnoporanny przylot do Erywania. Przejazd do hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Armenii. Zobaczymy między innymi Plac Republiki, który uważany jest za główny plac tego miasta. Na jego powierzchni odbywają się wszystkie ważne uroczystości państwowe. Plac ten połączony jest deptakiem z Placem Wolności, który także obejrzymy tego dnia. Kolejnym punktem będzie Gmach Opery oraz wznoszący się na zboczu wzgórza kompleks architektoniczny Kaskady. Z jego szczytu podziwiać można niesamowity widok miasta, a gdy pogoda dopisuje to i ujrzeć można górę Ararat. Po zwiedzaniu kolacja w ormiańskiej restauracji. Wieczorem wrócimy w rejony w których byliśmy w ciągu dnia, by móc zachwycić się pokazem tańczących fontann na wspomnianych wcześniej Placu Republiki. Całości dopełniają otaczające go gustowne latarnie, które niesamowicie oświetlają pokaz szumiących wód fontann. Nocleg w Erywaniu.

Dzień

3

ZWARTNOC – KHOR VIRAP – NORAVANK - SISIAN

Po śniadaniu przejazd do Zwartnoc, miejscowości położonej niedaleko Erywania. Tam zwiedzanie wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ruin katedry z VII wieku. Następnie zatrzymamy się w Khor Virap, czyli w klasztorze, który uchodzi za jedno z najbardziej znaczących miejsc pielgrzymkowych Armenii. Ten okazały zespół klasztorny będzie można podziwiać na nadzwyczajnym tle świętej góry Ormian – czyli na tle Araratu. Potem udamy się na południe do malowniczo położonego kościółka Noravank. Po drodze zatrzymamy się jednak na degustację wina z granatów. Na koniec dojedziemy do Sisian, miasta położonego w prowincji Sjunik. Nocleg w Sisian. 

Dzień

4

TATEW – GORIS – ZORAC KARER

Po śniadaniu ruszamy na południe do monasteru Tatew – malowniczo położonego wśród wąwozów, który z  daleka przypomina twierdzę. Do klasztoru dotrzemy najdłuższą kolejką linową świata, nazywaną „powietrznym tramwajem”. Następnie przejedziemy do Goris, gdzie odwiedzimy Muzeum Etnograficzne i zobaczymy jaskiniowy system mieszkalny. Na koniec dnia odwiedzimy ormiańskie Stonehenge – Zorac Karer. Znane są one też pod nazwą Karahuń, co oznacza „śpiewające kamienie”. Jest ich mnóstwo (doliczono się ich 223), zajmują prawdopodobnie powierzchnię około 7 hektarów, a ich wysokość sięga 2-3 metrów. Do dziś pozostaje tajemnicą kto i w jakim celu ustawił te niesamowite kamienne struktury akurat w tym miejscu. Powrót na nocleg do Sisian.

Dzień

5

NORATUS – SEVANAVANK

Po śniadaniu ruszmy na północ. Najpierw odwiedzimy bardzo dobrze zachowany selimski karawansaraj (zajazd dla kupców i podróżujących), który zbudowany został już w 1332 roku. Następnie zatrzymamy się na największym cmentarzu z datowanymi na IX wiek tradycyjnymi ormiańskimi płytami nagrobnymi – chaczkarami w Noratus. Po południu zwiedzimy kompleks klasztorny Sevanavank. Znajdują się w nim dwa czynne kościoły: kościół Świętych Apostołów i kościół Matki Bożej (w obu znajdują się liczne dary, które otrzymywał klasztor). Dodatkowo, położony jest on w malowniczej scenerii – nad jeziorem Sewan. Nocleg w okolicach Sewan.

Dzień

6

SANAHIN – HAGHPAT

Zwiedzanie zabytków Armenii Północnej, malowniczo położonych wśród wzgórz kompleksów świątynnych: Sanahin i Haghpat. Oba wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łączy je jednak nieco więcej, nazwa tego pierwszego kompleksu oznacza „starszy niż tamten”, czyli starszy niż Haghpat. Ich podobne detale architektoniczne i dekoracja sprawiają, iż można podejrzewać, że powstały nie tylko w podobnym okresie, ale i wyszły spod ręki rzemieślników tej samej szkoły. Po południu dotrzemy do stolicy Armenii. Nocleg w Erywaniu.

Dzień

7

GARNI - GEGARD

Przejazd i zwiedzanie Garni, uroczej wsi, która słynie z kompleksu zabytkowych budowli. Najpopularniejszą wśród nich jest twierdza Garni ze słynną, bazaltową świątynią poświęconą bogu słońca – Mitrze. Jej wygląd może nieco zaskoczyć tych, którzy myśleli, że zobaczą kolejną typowo ormiańską budowlę, ponieważ świątynia Mitry zbudowana została (prawdopodobnie już w I wieku) zgodnie z zasadami antycznej, grecko-rzymskiej architektury. Umieszczona jest ona na skraju płaskowyżu, nad malowniczym wąwozem. Następnie przejazd do Gegard – umieszczonego na liście UNESCO zespołu klasztornego z IV w. założonego przez Grzegorza Oświeciciela. Na uwagę w klasztorze zasługują liczne grobowce wykute w skale oraz oryginalnie zaprojektowany nartekst (przedsionek). Powrót do Erywania na nocleg.

Dzień

8

ERYWAŃ

Po śniadaniu zwiedzanie Matenadaran, czyli repozytorium, w którym przechowywane są dawne rękopisy ormiańskie. Muzeum to jest tak ważne dla Ormian, że bywa nazywane „strażnikiem kultury pisanej Armenii”. Następnie wizyta w Erebuni – starożytnym mieście-twierdzy położonym na wzgórzu Arin-Berd. Tego dnia odwiedzimy też Muzeum Malarstwa oraz Muzeum Parajanova. Na koniec zajrzymy do słynnego Muzeum Koniaku, w którym leżakują drewniane beczki z tym tradycyjnym alkoholem. Jak wiemy, Armenia słynie z przedniej jakości koniaków, bez których nie może obejść się żadna ważna uroczystość w tym kraju.  Nocleg w Erywaniu.

Dzień

9

POŻEGNANIE

Około 3 w nocy przejazd na lotnisko, odprawa, wylot do Polski. Przylot do Warszawy o godzinie 6.30 rano.

 

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Terminy na rok 2019 już wkrótce.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Część w USD: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty USD muszą być wydane po 2006 roku, nie mogą być zniszczone, zapisane.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1400 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa (do kwoty 1400 PLN)
 • 8 noclegów zgodnie z programem
 • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje (w kilku miejscach zamiast obiadokolacji – obiad)
 • Opiekę polskiego pilota
 • Transport zgodnie z programem
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 

Cena nie obejmuje

 • Dla chętnych dopłaty do pok. 1-os – 190 USD
 • Biletów wstępu (ok. 10-30 USD)
Jak się zapisać?
Krok

1Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas:
kom. 506 965 755
lub napisz maila:
biuro@czajkapodroze.pl
lub wypełnij formularz na naszej stronie.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.

Krok

4Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.

Krok

52-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach i pensjonatach. Pokoje 2 osobowe z łazienkami. Wszystkie hotele i pensjonaty, w których nocujemy są przez nas osobiście sprawdzone. Zawsze gwarantujemy pokoje z łazienkami. Nie ma dopłat dla singli (opcja dokwaterowania). Dla chętnych możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego (190 USD).

Galeria
Do pobrania
Umowa - wzór
Warunki uczestnictwa
OWU-AXA
Armenia – z widokiem na Ararat
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Armenii. Obywatele RP nie potrzebują wiz.

POGODA
Armenia jest zróżnicowana geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym w Armenii jest j.ormiański, ale praktycznie każdy Ormianin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku

RELIGIA
Przeważa prawosławie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Armenii jest DRAM. Na miejscu nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 2006 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. Powoli jest zapewniany w holach hotelowych czy restauracjach w większych miastach.

TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak wszędzie na Kaukazie, mieszkańcy Armenii także podchodzą dość swobodnie do przepisów drogowych, przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie – przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. – krem z filtrem UV – kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic,
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– rękodzieło, czapki, skarpety – ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy -prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy – orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego – jeden z symboli Armenii
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
-dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy

Opis transportu

 • Komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie

Specyfikacja wyjazdu

Armenia- z widokiem na Ararat to wyjazd przeznaczony dla turysty, który w komfortowy sposób chce zobaczyć wszystko co warto obejrzeć w Armenii. Program został skonstruowany w taki sposób, by przy jednoczesnym zwiedzaniu wielu miejsc znalazł się czas na niespieszne cieszenie się wakacjami i smakowanie Kaukazu. Dzięki wyżywieniu wliczonemu w cenę – wyjazd będzie również dopełniony pod względem kulinarnym – zróżnicowanie regionalne ormiańskiej kuchni odnajdziemy na naszych stołach.

Mapa
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

×
Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h