Masz pytanie? Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 506 965 755 12 444 72 25

Gruzja i Armenia – kaukaska mozaika kultur

Dlaczego warto?
 • Poznasz 2 kraje kaukaskie, zabytki, kulturę, kuchnię
 • Będziesz podróżować w małych grupach (5-14 osób)
 • Będziesz pod opieką duetu: polskiego pilota i gruzińskiego kierowcy
 • Wyżywienie w cenie

Gruzja i Armenia – dwa sąsiadujące ze sobą kraje kaukaskie. Pozornie podobne, w końcu z tego samego kręgu kulturowego, na co dzień jednak niejako rywalizują o prym pierwszeństwa na Kaukazie: kto pierwszy przyjął chrzest? kto ma starsze zabytki? która kuchnia jest smaczniejsza? co jest lepsze: gruzińskie wino czy armeński koniak? I tak bez końca 🙂

Gruzini i Ormianie toczą także spory o to, który naród jest bardziej gościnny. Ten spór rozstrzygnąć niebywale trudno.

Aby przekonać się o tym, kto jest bardziej gościnny a także doświadczyć wielu niezapomnianych wrażeń zarówno w Gruzji jak i w Armenii, zapraszamy na wspólny wyjazd.

Program
Dzień

1

WARSZAWA – KUTAISI

Wylot z Warszawy (możliwy także wylot z Katowic) – zgodnie z rozkładem lotów: 15.20 (lot bezpośredni). Na gruzińskiej ziemi, w Kutaisi wylądujemy około godziny 20.40.  Jeszcze tylko formalności celne i już oddychamy gruzińskim powietrzem. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg w Kutaisi.

Dzień

2

KUTAISI - MESTIA

Dziś naszym celem będzie Swanetia – region Gruzji, który słynie z wież obronnych. Noc spędzimy w stolicy tego regionu, a mianowicie w Mestii. Trasa wiodąca z Kutaisi do Mestii jest niezwykle malownicza, po drodze zatrzymamy się kilkakrotnie, aby zrobić świetne zdjęcia. Po przyjeździe, zakwaterujemy się w pensjonacie u naszych gospodarzy, a następnie pospacerujemy po miasteczku. Wieczorem czeka nas gruzińska supra, czyli biesiada. Nie obędzie się bez pysznego jedzenia i oczywiście słynnych gruzińskich toastów. Nocleg w Mestii. 

Dzień

3

USZGULI

Po śniadaniu dla chętnych wycieczka samochodami terenowymi do Uszguli – najwyżej położonej wioski w Europie (oczywiście to czy Gruzja jest w Europie czy w Azji nadal pozostaje sporne, ale zostawmy to innym). Odległość jaką pokonamy z Mestii to zaledwie 50 km, ale zajmie nam to około 3 godziny. Trasa jest niezwykle malownicza więc będzie okazja do ustrzelenia świetnych zdjęć. Po przyjeździe na miejsce przespacerujemy się po Uszguli, gdzie czas jakby się zatrzymał. Mimo, że jest to coraz bardziej turystyczne miejsce, nadal można się tu poczuć jak w innym świecie. Widok wież obronnych na tle wysokich szczytów Kaukazu a do tego spacerujące wszędzie krowy pozwala oderwać się od codzienności. Na kolację i nocleg wrócimy do Mestii.

Dzień

4

MESTIA - KATSKHI - TBILISI

Po śniadaniu ruszamy do stolicy Gruzji – Tbilisi. Na trasie zatrzymamy się jeszcze w Katskhi, gdzie zobaczymy klasztor na skalnej maczudze. Po przybyciu do Tbilisi, odświeżymy się w hotelu i pojedziemy na uroczystą kolację z pokazem tańców gruzińskich. Nie zabraknie także pysznego jedzenia i toastów. Nocleg w Tbilisi.

Dzień

5

TBILISI

Po śniadaniu ruszamy odkrywać stolicę Gruzji – Tbilisi. A zdecydowanie jest co odkrywać. Już samo położenie miasta zachwyca, wąwóz rzeki Kury otoczony przez liczne wzgórza. Przespacerujemy się po starym mieście – zobaczymy m.in. najważniejsze tbiliskie cerkwie: Sioni, Metechi, Anczischati. Usiądziemy też w klimatycznej lokalnej knajpce aby przy zapachu kawy, poczuć rytm miasta. Wieczorem dla chętnych relaksująca wizyta w łaźniach siarkowych lub wyjazd kolejką pod twierdzę Narikała, skąd rozciąga się widok na całe miasto. Na koniec dnia oczywiście kolacja. Nocleg w Tbilisi.

Dzień

6

DAWID GAREDŻA – KACHETIA

Dziś po śniadaniu ruszamy na podbój kolejnego regionu Gruzji – Kachetii. Naszym pierwszym przystankiem będzie klasztor Dawid Garedża, tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Zobaczymy kompleks, a następnie wyskrobiemy się do wykutych w skale pieczar z freskami. Po lekkim wysiłku czas na nagrodę – wino. W końcu jesteśmy w tej części Gruzji, gdzie jest go pod dostatkiem. Najpierw odwiedzimy malownicze miasteczko Sighnagi, a następnie zatrzymamy się u jednego z naszych przyjaciół, aby w jego winnicy skosztować lokalnych trunków. Na nocleg wrócimy do Tbilisi.

Dzień

7

GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA

Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną aż do miasteczka Kazbegi. Po drodze przystanek przy twierdzy Ananuri, zbiorniku Żinwali oraz punkcie widokowym przy pomniku Przyjaźni Gruzińsko – Radzieckiej niedaleko przełęczy Dżwari (2370 m.n.p.m.). Po południu wyjazd samochodami terenowymi do cerkwi Cminda Sameba, którą wybudowano na wysokości ponad 2000 m.n.p.m z widokiem na najsłynniejszy szczyt Gruzji – Kazbek (5033 m.n.pm). Powrót na nocleg do Tbilisi.

Dzień

8

TBILISI – SANAHIN - HAGHPAT

Po śniadaniu ruszamy do Armenii. Na początek zwiedzimy zabytki Armenii Północnej, malowniczo położone wśród wzgórz kompleksy świątynne: Sanahin i Haghpat. Oba wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łączy je jednak nieco więcej, nazwa tego pierwszego kompleksu oznacza „starszy niż tamten”, czyli starszy niż Haghpat. Ich podobne detale architektoniczne i dekoracja sprawiają, iż można podejrzewać, że powstały nie tylko w podobnym okresie, ale i wyszły spod ręki rzemieślników tej samej szkoły. Na kolację i nocleg dojedziemy do Sewan (lub okolice Vanadzor).

Dzień

9

SEVANAVANK – NORATUS – SISIAN

Po śniadaniu zobaczymy kompleks Sevanavank – położony nad jeziorem Sewan, które nazywane jest Morzem Armenii. Na kompleks składają się dwa czynne kościoły: kościół Świętych Apostołów i kościół Matki Bożej (w obu znajdują się liczne dary, które otrzymywał klasztor). Następnie udamy się do Noratus – cmentarza, na którym mieści się największa w Armenii liczba chaczkarów, czyli bogato zdobionych płyt nagrobnych. Cmentarz datowany jest na IX wiek. Na kolację i nocleg dotrzemy do Sisian (lub do Goris).

Dzień

10

SISIAN – TATEW – GORIS – ZORAC KARER - SISIAN

Po śniadaniu ruszamy na południe do monasteru Tatew – malowniczo położonego wśród wąwozów, który z daleka przypomina twierdzę. Do klasztoru dotrzemy najdłuższą kolejką linową świata, nazywaną „powietrznym tramwajem”. Następnie przejedziemy do Goris, gdzie odwiedzimy Muzeum Etnograficzne i zobaczymy jaskiniowy system mieszkalny. Na koniec dnia odwiedzimy ormiańskie Stonehenge – Zorac Karer. Znane są one też pod nazwą Karahuń, co oznacza „śpiewające kamienie”. Jest ich mnóstwo (doliczono się ich 223), zajmują prawdopodobnie powierzchnię około 7 hektarów, a ich wysokość sięga 2-3 metrów. Do dziś pozostaje tajemnicą kto i w jakim celu ustawił te niesamowite kamienne struktury akurat w tym miejscu. Powrót na nocleg do Sisian (lub do Goris).

Dzień

11

SISIAN - NORAVANK – KHOR VIRAP - ERYWAŃ

Po śniadaniu ruszamy na dalszy podbój Armenii. Naszym pierwszym przystankiem będzie Noravank – kompleks klasztorny wybudowany wśród czerwonych skał. Następnie udamy się w kierunku Erywania – stolicy Armenii. Przed wjazdem do Erywania zatrzymamy się jeszcze w Khor Virap, czyli klasztoru, który uchodzi za jedno z najbardziej znaczących miejsc pielgrzymkowych Armenii. Ten okazały zespół klasztorny będzie można podziwiać na nadzwyczajnym tle świętej góry Ormian – czyli na tle Araratu. Nocleg w Erywaniu.

Dzień

12

GARNI – GEGARD - ERYWAŃ

Dziś zwiedzimy uroczą wioskę Garni, która słynie z kompleksu zabytkowych budowli. Najpopularniejszą wśród nich jest twierdza Garni ze słynną, bazaltową świątynią poświęconą bogu słońca – Mitrze. Jej wygląd może nieco zaskoczyć tych, którzy myśleli, że zobaczą kolejną typowo ormiańską budowlę, ponieważ świątynia Mitry zbudowana została (prawdopodobnie już w I wieku) zgodnie z zasadami antycznej, grecko-rzymskiej architektury. Umieszczona jest ona na skraju płaskowyżu, nad malowniczym wąwozem. Następnie przejedziemy do Gegard – umieszczonego na liście UNESCO zespołu klasztornego z IV w. założonego przez Grzegorza Oświeciciela. Na uwagę w klasztorze zasługują liczne grobowce wykute w skale oraz oryginalnie zaprojektowany nartekst (przedsionek). Powrót do Erywania – zwiedzanie stolicy Armenii: Plac Republiki, Plac Wolności, Kaskady i nocna panorama miasta. Nocleg w Erywaniu.

Dzień

13

ERYWAŃ – WARDZIA - ACHALCYCHE

Przejazd do Wardzi – zwiedzanie skalnego miasta z XIIw. Wardzia to jedno z najpiękniejszych miast skalnych w Gruzji, więc będzie okazja do zrobienia świetnych zdjęć. Po zwiedzaniu przejedziemy do Achalciche, aby zobaczyć twierdzę Rabati z ciekawym muzeum prezentującym historię Samcche Dżawachetii. Nocleg w Achalcyche (lub Wardzi).

Dzień

14

ACHALCICHE - BATUMI

Po śniadaniu ruszamy na zasłużony relaks nad morze do słynnego kurortu – Batumi. Batumi wywołuje zwykle skrajne uczucia, jedni są zachwyceni, inni patrzą z niedowierzaniem na współczesną architekturę miasta. Jedno jest pewne – obok Batumi nikt nie przejeżdża obojętnie. Oczywiście Batumi, oprócz morza ma do zaoferowania o wiele więcej. Warto zobaczyć małą, choć klimatyczną starówkę, przespacerować się deptakiem wzdłuż morza, czy odwiedzić lokalny targ i giełdę złota. Na kolację pójdziemy do jednej z lokalnych knajpek. Nocleg w Batumi.

Dzień

15

BATUMI - KUTAISI - POŻEGNANIE

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Kutaisi. Przyjazd do Kutaisi. Jeśli czas pozwoli wizyta na lokalnym targu pełnym oryginalnych pamiątek, biżuterii, rękodzieła i przypraw. Następnie pożegnalny obiad – ostatni raz wzniesiemy toasty i zasmakujemy w gruzińskiej kuchni. Transfer na lotnisko około godziny 18.30. Wylot z Kutaisi zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 21.10. Przylot do Warszawy o 22.45. 

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Podane godziny przelotów mają charakter informacyjny i mogą ulec zmianie z przyczyn od nas niezależnych.

Istnieje także możliwość przelotu Katowice–Kutaisi–Katowice. O szczegóły zapytaj w biurze.

Terminy/ceny
Termin

Terminy na rok 2019 już wkrótce.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Część w USD: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty USD muszą być wydane po 2006 roku, nie mogą być zniszczone, zapisane.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa/Katowice-Kutaisi-Katowice to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1400 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie  Warszawa-Kutaisi-Warszawa/Katowice-Kutaisi-Katowice (do kwoty 1400 PLN)
 • 14 noclegów zgodnie z programem, pokoje 2-osobowe (hotele 3* , pensjonaty)
 • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje (w kilku miejscach zamiast obiadokolacji – obiad)
 • Uroczystą gruzińską suprę z pokazem tańców
 • Opiekę polskiego pilota i gruzińskiego kierowcy
 • Transport zgodnie z programem (klimatyzowany bus)
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Biletów wstępu – ok 40 – 50 USD
 • Dla chętnych dopłaty do pok. 1-os – 390 USD
 • Wycieczki do Uszguli – ok. 30-40 USD
Jak się zapisać?
Krok

1Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas:
kom. 506 965 755
lub napisz maila:
biuro@czajkapodroze.pl
lub wypełnij formularz na naszej stronie.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.

Krok

4Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.

Krok

52-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i pensjonatach. Pokoje 2 osobowe z łazienkami. Wszystkie hotele i pensjonaty, w których nocujemy są przez nas osobiście sprawdzone. Zawsze gwarantujemy pokoje z łazienkami. Nie ma dopłat dla singli (opcja dokwaterowania). Dla chętnych możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego (390 USD).

Galeria
Do pobrania
Umowa - wzór
Warunki uczestnictwa
OWU-AXA
Gruzja i Armenia - kaukaska mozaika kultur
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
PASZPORT ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu z Kaukazu. Do Gruzji i Armenii obywatele RP nie potrzebują wiz.

POGODA
Gruzja i Armenia są zróżnicowane geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
Gruzja: +2 godziny w stosunku do czasu w Polsce, Armenia: +3godziny

JĘZYK
Językiem urzędowym w Gruzji jest j.gruziński, w Armenii – j.ormiański, ale praktycznie każdy Gruzin i Ormianin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku

RELIGIA
Przeważa prawosławie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce

WALUTA/PŁATNOŚCI
Gruzja: LARI; Armenia: DRAM
W żadnym z tych krajów nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 2006 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. Powoli jest zapewniany w holach hotelowych czy restauracjach w większych miastach.

TELEFON
Najlepiej kupić starter lokalnego operatora. Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Pod względem brawurowego prowadzenia samochodu obydwa kraje przodują, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Mimo szybkiej jazdy, miejscowi są świetnymi i pewnymi kierowcami, choć nie mają łatwego zadania, gdyż sporo dróg jest w niezbyt dobrym stanie.

ETYKIETA PRZY STOLE
GRUZJA
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna. Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać. Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.
ARMENIA
Tu sytuacja wygląda podobnie jak w Gruzji. Mimo, że funkcja Tamady nie jest aż tak szeroko rozwinięta.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem na Kaukaz nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp. itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
GRUZJA
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli
ARMENIA
– rękodzieło, czapki, skarpety
– ręcznie wykonana biżuteria srebrna
– obrusy
-prawdziwy ormiański koniak, wino z granatów
– basturma – przysmak ormiański (surowa, wołowa polędwica suszona w ziołach)
– dżem z całych orzechów włoskich
– przyprawy
– orzechy w miodzie
– duduk – ludowy instrument muzyczny z drzewa morelowego – jeden z symboli Armenii
– obrazy wykonane przez lokalnych artystów
– kawa idealnie nadająca się do parzenia w tyglach
-dżezwy (inaczej zwane „turki”) – tygle do parzenia kawy

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • W Kazbegi i Mestii samochody 4×4

Specyfikacja wyjazdu

Gruzja i Armenia- kaukaska mozaika kultur – to wyjazd przeznaczony dla turysty, który w komfortowy sposób chce zobaczyć najważniejsze miejsca w Gruzji i Armenii. Program został skonstruowany w taki sposób, by przy jednoczesnym zwiedzaniu wielu miejsc i długich przejazdach znalazł się czas na niespieszne cieszenie się wakacjami i smakowanie Kaukazu. Dzięki wyżywieniu wliczonemu w cenę – wyjazd będzie również dopełniony pod względem kulinarnym – zróżnicowanie regionalne gruzińskiej i ormiańskiej kuchni odnajdziemy na naszych stołach.

Mapa
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

×
Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h