Masz pytanie? Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 506 965 755 12 444 72 25

Gruzja magiczna z Batumi

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz najpiękniejsze miejsca w Gruzji
 • Będziesz uczestniczyć w gruzińskich biesiadach
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-14 osób)
 • Będziesz pod opieką duetu: polski pilot i gruziński kierowca
 • Wyżywienie w cenie

Gruzja – z czym Ci się kojarzy?
Każdy kto jedzie pierwszy raz do Gruzji ma o tym kaukaskim kraju własne wyobrażenie. Większości Gruzja kojarzy się z pięknymi widokami górskimi, ciepłym morzem, z odrobinę „wschodnim zamieszaniem”, miejscem nie zadeptanym jeszcze tak bardzo przez turystów jak zachód… I to wszystko prawda. Jednak Gruzja to coś więcej, niż tylko piękne widoki. Gruzja to kraj, gdzie już od pierwszego momentu można się poczuć jak w domu lub jak w odwiedzinach u starych, dobrych znajomych. To miejsce, gdzie na każdym kroku spotkamy się z gościnnością i życzliwością mieszkających tu ludzi. A dopełnieniem całości będzie gruzińska kuchnia, która zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia, wspaniałe gruzińskie wino oraz niesamowite uczty z tradycyjnymi toastami.
Gruzja jest jednym z tych miejsc, które z powodzeniem można nazwać rajem na ziemi, a ten kto choć raz ją odwiedzi – będzie chciał tam wrócić.
Zapraszamy więc do Gruzji, kraju winem płynącego.

Program
Dzień

1

WARSZAWA-KUTAISI

Wylot z Warszawy (możliwy także wylot z Katowic) – zgodnie z rozkładem lotów: 15.20 (lot bezpośredni). Na gruzińskiej ziemi, w Kutaisi wylądujemy około godziny 20.40. Jeszcze tylko formalności celne i już oddychamy gruzińskim powietrzem. Transfer z lotniska do hotelu. Zakwaterowanie. Kolacja. Nocleg w Kutaisi.

Dzień

2

KUTAISI – MESTIA

Dziś naszym celem będzie Swanetia – region Gruzji, który słynie z wież obronnych. Noc spędzimy w stolicy tego regionu, a mianowicie w Mestii. Trasa wiodąca z Kutaisi do Mestii jest niezwykle malownicza, ponieważ jej część przebiega wzdłuż rzeki Inguri. Po drodze zatrzymamy się kilkakrotnie, aby zrobić świetne zdjęcia. Po przyjeździe, zakwaterujemy się w pensjonacie u naszych gospodarzy, a następnie pospacerujemy po miasteczku. Wieczorem czeka nas gruzińska supra, czyli biesiada. Nie obędzie się bez pysznego jedzenia i oczywiście słynnych gruzińskich toastów. Nocleg w Mestii.

Dzień

3

USZGULI

Po śniadaniu dla chętnych wycieczka samochodami terenowymi do Uszguli – najwyżej położonej wioski w Europie (oczywiście to czy Gruzja jest w Europie czy w Azji nadal pozostaje sporne, ale zostawmy to innym). Odległość jaką pokonamy z Mestii to zaledwie 50 km, ale zajmie nam to około 3 godziny. Trasa jest niezwykle malownicza, więc będzie okazja do ustrzelenia świetnych zdjęć. Po przyjeździe na miejsce przespacerujemy się po Uszguli, gdzie czas jakby się zatrzymał. Mimo, że jest to coraz bardziej turystyczne miejsce, nadal można się tu poczuć jak w innym świecie. Widok wież obronnych na tle wysokich szczytów Kaukazu, a do tego spacerujące wszędzie krowy pozwalają oderwać się od codzienności. Na kolację i nocleg wrócimy do Mestii.

Dzień

4

MESTIA - KUTAISI

Po śniadaniu przejazd w okolice Kutaisi. Po dotarciu zwiedzanie jednej z tamtejszych jaskiń: Jaskinii Prometeusza lub Jaskinii Sataplia. Ta pierwsza słynie ze znajdujących się w niej zjawiskowych formacji skalnych, natomiast ta druga skrywa w swoim wnętrzu niesamowitą skałę w kształcie serca. Następnie wizyta w Katedrze Bagrati, czyli w jednej z najcenniejszych budowli sakralnych całego Kutaisi. Wzniesiona ona została już w XI wieku na zlecenie ówczesnego króla Bagrata III. Jeśli czas pozwoli przejedziemy też do Gelati, małego miasteczka nieopodal Kutaisi, w którym zobaczymy Monastyr Gelati. Znajdują się w nim zjawiskowe freski i cenne manuskrypty pochodzące nawet z XIII wieku. Nocleg w Kutaisi.

Dzień

5

KUTAISI - UPLISCICHE - ANANURI - KAZBEGI

Po śniadaniu ruszymy w rejony północno-zachodniej Gruzji, a dokładniej do znajdującego się u stóp lodowca Kazbegi. Jest to położona na wysokości 1750 m n.p.m miejscowość, słynąca z niesamowitych krajobrazów i pejzaży. Najpierw jednak zatrzymamy się w Uplisciche, aby zwiedzić jedno z gruzińskich miast skalnych i jednocześnie jeden z najstarszych ośrodków mieszkalnych w regionie. Kolejnym naszym przystankiem będzie Ananuri, gdzie zobaczymy pochodzącą z przełomu XVI i XVII wieku malowniczo położoną twierdzę. Przyjazd do Kazbegi. Nocleg w Kazbegi.

Dzień

6

KAZBEGI

Dziś wstajemy nieco wcześniej, by podjechać pod przepięknie położoną cerkiewkę Cminda Sameba, gdzie będziemy podziwiać wschód słońca i górskie pejzaże z majestatyczną górą Kazbek w tle. Tego dnia śniadanie zjemy na przełęczy, otoczeni malowniczą panoramą. Dla chętnych trekking pod lodowiec. Czas wolny i odpoczynek. Nocleg w Kazbegi.

Dzień

7

KAZBEGI - MCCHETA - TBILISI

Po śniadaniu ruszymy w stronę Tbilisi. Na trasie dla chętnych będzie możliwość wzięcia udziału w raftingu. Po drodze zatrzymamy się w Mcchecie, duchowej stolicy Gruzji ze wspaniałą katedrą Sweti Cchoweli i prastarym kościołem Dżwari, spod którego rozpościera się wspaniała panorama. Przyjazd do Tbilisi – stolicy Gruzji. Tbilisi uchodzi za najważniejszy gruziński ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. Znajduje się w nim wiele uniwersytetów, muzeów, pomników, zabytków czy świątyń. Słynie ono także z Mostu Pokoju. Ta nieco modernistyczna, ale niesamowicie zjawiskowa konstrukcja szczególnie imponująco prezentuje się nocą, kiedy to jest podświetlona wieloma światłami i diodami. Po przyjeździe do Tbilisi zakwaterowanie i kolacja. Nocleg w Tbilisi.

Dzień

8

TBILISI

Po śniadaniu ruszamy odkrywać stolicę Gruzji – Tbilisi. A zdecydowanie jest co odkrywać. Już samo położenie miasta zachwyca, wąwóz rzeki Kury otoczony przez liczne wzgórza. Przespacerujemy się po starym mieście – zobaczymy m.in. najważniejsze tbiliskie cerkwie: Sioni, Metechi, Anczischati. Usiądziemy też w klimatycznej lokalnej knajpce, aby przy zapachu kawy, poczuć rytm miasta. Wieczorem dla chętnych relaksująca wizyta w łaźniach siarkowych lub wyjazd kolejką pod twierdzę Narikała, skąd rozciąga się widok na całe miasto. Na koniec dnia kolejna gruzińska supra, tym razem z pokazem gruzińskich tańców. Nocleg w Tbilisi.

Dzień

9

KACHETIA - DAWID GAREDŻA

Dziś po śniadaniu ruszamy na podbój kolejnego regionu Gruzji – Kachetii. Naszym pierwszym przystankiem będzie klasztor Dawid Garedża, tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Zobaczymy kompleks, a następnie  wyskrobiemy się do wykutych w skale pieczar z freskami. Po lekkim wysiłku czas na nagrodę – wino. W końcu jesteśmy w tej części Gruzji, gdzie jest go pod dostatkiem. Najpierw odwiedzimy malownicze miasteczko Sighnagi, a następnie zatrzymamy się u jednego z naszych przyjaciół, aby w jego winnicy skosztować lokalnych trunków. Na nocleg wrócimy do Tbilisi.

Dzień

10

TBILISI - JEZIORO PARAWANI - WARDZIA - ACHALCICHE

Po śniadaniu ruszymy w kierunku Achalciche. Przejazd malowniczą trasą, niedaleko otoczonego górami największego gruzińskiego jeziora – jeziora Parawani. Po drodze zatrzymamy się w Wardzii, czyli skalanym mieście-klasztorze usytuowanym na zboczu dość stromej góry. Już w średniowieczu twierdza ta służyła jako ochrona przed mongolskimi najazdami. Przyjazd do Achalciche. Nocleg w Achalciche.

Dzień

11

ACHALCICHE – BORDŻOMI - BATUMI

Po śniadaniu zobaczymy położony na wzgórzu zamek-twierdzę z XII wieku – Rabati. Następnie ruszymy w kierunku Batumi – trzeciego co do wielkości gruzińskiego miasta i jednocześnie słynnego uzdrowiska na wybrzeżu Morza Czarnego. Po drodze zatrzymamy się w słynnym (położonym w górach Małego Kaukazu) kurorcie Bordżomi, gdzie z samego źródła spróbujemy ulubionej wody mineralnej radzieckich notabli. Przyjazd do Batumi. Miasto to wywołuje zwykle skrajne uczucia, jedni są zachwyceni, inni patrzą z niedowierzaniem na współczesną architekturę miasta. Jedno jest pewne – obok Batumi nikt nie przejeżdża obojętnie. Oczywiście Batumi, oprócz morza ma do zaoferowania o wiele więcej. Warto zobaczyć małą, choć klimatyczną starówkę, przespacerować się deptakiem wzdłuż morza, czy odwiedzić lokalny targ i giełdę złota. Po przyjeździe czas wolny. Pora na relaks nad morzem, odpoczynek czy spacery. Nocleg w Batumi.

Dzień

12

BATUMI

Odpoczynek i relaks na plaży. Dla chętnych zwiedzanie najpiękniejszego na Kaukazie Ogrodu Botanicznego. Nocleg w Batumi. 

Dzień

13

BATUMI

Odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w Batumi.

Dzień

14

Batumi

Odpoczynek i relaks na plaży. Nocleg w Batumi.

Dzień

15

BATUMI - KUTAISI - POŻEGNANIE

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd do Kutaisi. Przyjazd do Kutaisi. Jeśli czas pozwoli wizyta na lokalnym targu pełnym oryginalnych pamiątek, biżuterii, rękodzieła i przypraw. Następnie pożegnalny obiad – ostatni raz wzniesiemy toasty i zasmakujemy w gruzińskiej kuchni. Transfer na lotnisko około godziny 18.30. Wylot z Kutaisi zgodnie z rozkładem lotów o godzinie 21.10. Przylot do Warszawy o 22.45.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Istnieje także możliwość przelotu Katowice–Kutaisi–Katowice. O szczegóły zapytaj w biurze.

Terminy/ceny
Termin

Terminy na rok 2019 już wkrótce.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Część w USD: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty USD muszą być wydane po 2006 roku, nie mogą być zniszczone, zapisane.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Kutaisi-Warszawa/Katowice-Kutaisi-Katowice to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1400 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie  Warszawa-Kutaisi-Warszawa/Katowice-Kutaisi-Katowice (do kwoty 1400 PLN)
 • 14 noclegów zgodnie z programem pokoje 2-osobowe (hotele 3* , pensjonaty)
 • Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
 • Transport zgodnie z programem (wynajęty komfortowy i klimatyzowany bus)
 • Uroczystą gruzińską suprę z pokazem tańców
 • Opiekę polskiego pilota i gruzińskiego kierowcy
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Biletów wstępu – ok. 40-50 USD
 • Wycieczki do Uszguli – ok. 30-40 USD
 • Dla chętnych dopłaty do pokoju 1-os. – 320 USD
Jak się zapisać?
Krok

1Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas:
kom. 506 965 755
lub napisz maila:
biuro@czajkapodroze.pl
lub wypełnij formularz na naszej stronie.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.

Krok

4Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.

Krok

52-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3* i pensjonatach. Pokoje 2 osobowe z łazienkami. Wszystkie hotele i pensjonaty, w których nocujemy są przez nas osobiście sprawdzone. Zawsze gwarantujemy pokoje z łazienkami. Nie ma dopłat dla singli (opcja dokwaterowania). Dla chętnych możliwość dopłaty do pokoju 1-osobowego (320 USD).

Galeria
Do pobrania
Umowa - wzór
Warunki uczestnictwa
OWU-AXA
Gruzja magiczna z Batumi
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Gruzji na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) lub dowodu osobistego.

POGODA
Gruzja to kraj zróżnicowany geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej, a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły, a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język gruziński, ale praktycznie każdy Gruzin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.

RELIGIA
Większość Gruzinów należy do kościoła prawosławnego. Na południu kraju, głównie w Adżarii, mieszkają muzułmanie i tam natrafimy na meczety. Katolicy stanowią mniej niż 1%.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1.4 zł butelka wody mineralnej – 1.8 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Gruzji jest LARI, które dzieli się na 100 TETRI. W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 2006 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. W większości hoteli i pensjonatów, restauracji zapewniona jest łączność za pomocą wi fi.

TELEFON
Na terenie Gruzji działa kilku operatorów telefonicznych. Najlepiej kupić starter gruzińskiego operatora (czasami na lotniskach rozdawane są bezpłatne karty SIM). Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze. Średnia cena za sms do Polski wysłanego z gruzińskiego numeru to 30 groszy/ minuta za połączenie: 40 groszy/ minuta.
Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu jeśli chcą Państwo skorzystać z gruzińskich kart SIM.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Gruzini jeżdżą szybko i nie do końca zgodnie z przepisami, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Wiele niebezpieczeństw czyha na gruzińskiego kierowcę: drugi gruziński kierowca, krowa, świnia, pieszy – dlatego mimo pozornego braku jakichkolwiek zasad Gruzini jeżdżą ostrożnie i bezpiecznie choć nam, nawykłym do europejskich zasad, może się wydawać, że na gruzińskich drogach panuje pełna samowola.

ETYKIETA PRZY STOLE
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna. Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać. Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu. Gruzja została obficie zaopatrzona w źródła wód mineralnych – większość z nich można zakupić w sklepach m. in. borżomi, likani, sairme, nabehlawi, bahmaro.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli

Opis transportu

 • Wynajęty, komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • W Mestii – samochody terenowe 4×4

 

Specyfikacja wyjazdu

Podczas tego wyjazdu nie tylko zobaczysz najważniejsze i najpiękniejsze miejsca w Gruzji, ale przede wszystkim poznasz ten kraj, poczujesz jego rytm, skosztujesz pysznego wina i wspaniałych potraw. Program został skonstruowany w taki sposób, by przy jednoczesnym zwiedzaniu wielu miejsc, znalazł się czas na niespieszne cieszenie się wakacjami i smakowanie Gruzji. Dzięki wyżywieniu wliczonemu w cenę – wyjazd do Gruzji będzie również dopełniony pod względem kulinarnym – zróżnicowanie regionalne gruzińskiej kuchni odnajdziemy na naszych stołach. Do tego wystarczy dodać profesjonalną opiekę pilocką w duecie z naszym przyjacielem zasiadającym za kierownicą busa i mamy przepis na udany wyjazd.

Mapa
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

×
Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h