Masz pytanie? Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 506 965 755 12 444 72 25

Gruzja niezwykła (Tuszetia, Chewsuretia)

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz Gruzję poza szlakiem (Tuszetia, Chewsuretia)
 • Będziesz uczestniczyć w gruzińskich biesiadach
 • Podróże w małych grupach (6-10 osób)
 • Będziesz pod opieką duetu: polski pilot (Jurek Oleszek) i gruziński kierowca

Mimo faktu, że Gruzję odwiedza mnóstwo naszych rodaków, nadal są tam miejsca, do których zwykły turysta nie dociera. Takimi rejonami są na pewno Tuszetia i Chewsuretia. A nam nie straszne dzikie tereny!
Odkryj z nami to, co nieodkryte. Zobacz miejsca, gdzie nie spotkasz innych turystów.

Program
Dzień

1

Nocny wylot z Warszawy – zgodnie z rozkładem lotów: ok. 22.00. Przelot do Tbilisi.

Dzień

2

TBILISI – MCCHETA - KAZBEGI

Przylot do Tbilisi ok 4 nad ranem. Od razu po przylocie udamy się w kierunku wysokiego Kaukazu do słynnej miejscowości Kazbegi, stolicy górskiej krainy Chewi. Po drodze zatrzymamy się w Mcchecie, duchowej stolicy Gruzji ze wspaniałą katedrą Sweti Cchoweli i prastarym kościołem Dżwari, spod którego rozpościera się wspaniała panorama. Potem Gruzińską Drogą Wojenną udany się w Kaukaz, zatrzymując się w kilku niesamowitych punktach widokowych a także odwiedzając słynny Wąwóz Darialski aż pod granicę z Rosją. Nocleg w Kazbegi.

Dzień

3

KAZBEGI

Wyjazd pod górujący nad Kazbegi kościółek Cminda Sameba, skąd zobaczymy wspaniałą panoramą. Następnie wycieczka na położoną prawie 3000 m n.p.m. przełęcz pod majestatycznym Kazbekiem. Nocleg w Kazbegi.

Dzień

4

DŻUTA – GUDANI (Chewsuretia)

Poranny wyjazd do położonej w głębi gór Dżuty, krótka wycieczka, a następnie długi przejazd do jeszcze głębiej w górach położonej Chewsuretii. Nocleg w Gudani.

Dzień

5

SZATILI - MUCO

Wycieczka do położonej już po północnej stronie gór górnej Chewsuretii, krainy bezgranicznie pięknej. Odwiedzimy jej stolicę wioskę-twierdzę Szatili, niesamowity cmentarz tuż pod czeczeńską granicą oraz fantastyczne ruiny wioski-twierdzy Muco. Nocleg w Gudani.

Dzień

6

GUDANI i okolice

Wycieczka w okolicach Gudani: do położonych w głębi doliny odległych wiosek albo na jeden z okolicznych grzbietów. Nocleg w Gudani.

Dzień

7

TUSZETIA

Długi przejazd z Chewsuretii do najbardziej chyba odległej gruzińskiej krainy Tuszetii. Droga do Tuszetii to zapierający dech w piersiach niesamowity, przepiękny, karkołomny trakt.

Dzień

8-9

TUSZETIA: OMALO, DIKLO, DARTLO, CZESZO.

Tuszetia, odległa kraina wysokich, zielonych gór gdzie latem żyje tylko około 2 tyś ludzi a na zimę zostaje tylko kilkudziesięciu najtwardszych. Dwa dni będziemy chodzili po pełnych obronnych wież tutejszych malutkich wioskach jak Omalo, Diklo, Dartlo czy Czeszo. Noclegi w Omalo.

Dzień

10

KACHETIA: KWARELI – GREMI - LAGODECHI

Zjazd z gór do cywilizacji, przejazd przez Kachetię, krainę skąd wszystko jest najlepsze. A najlepsze z najlepszych jest kachetyńskie wino! Spróbujemy go w okolicach Kwareli. Poza tym zwiedzimy malowniczy kościółek w Gremi. Nocleg w Lagodechi.

Dzień

11

LAGODECHI

Piesza wycieczka lesistą doliną do wodospadu będzie naszym pożegnaniem z Kaukazem. Nocleg w Lagodechi.

Dzień

12

SIGHNAGHI - BODBE

Niedługi przejazd do Sighnaghi, uroczego miasteczka w okolicy przypominającej Toskanię. Po drodze odwiedzimy źródło świętej Nino gdzie w lodowatej wodzie będziemy mogli zmyć z siebie grzechy oraz klasztor Bodbe, gdzie ta najukochańsza z gruzińskich świętych jest pochowana. Nocleg w Sighnaghi.

Dzień

13

PARK WASZLOWANI

Wycieczka do położonego przy azerskiej granicy parku narodowego Waszlowani. Stepowe pagórki, zachwycające dalekie widoki i zupełne pustkowia. Nocleg w Sighnaghi.

Dzień

14

DAWID GAREDŻA - TBILISI

Po drodze do Tbilisi wstąpimy do Dawid Garedża, niesamowitych klasztorów i pustelni położonych na granicy z Azerbejdżanem, wśród fantastycznych półpustynnych krajobrazów. Nie zabraknie także polskiej knajpy położonej na pustkowiu. Wieczór i nocleg w Tbilisi.

Dzień

15

TBILISI – BOLNISI - DMANISI

Wycieczka do Bolnisi z najstarszym w Gruzji kościołem z V wieku i do Dmanisi, gruzińskiego Maczu Pikczu, w którym znajdował się być może biblijny Eden, czyli nasza wspólna prakolebka. Wieczór w Tbilisi, możliwość zmycia trudów wycieczki w słynnych tbiliskich łaźniach siarkowych. Późną nocą wyjazd na lotnisko.

Dzień

16

Odlot do Warszawy nad ranem.

 

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Uwaga! Organizator nie ponosi odpowiedzialności za pogodę! W przypadku deszczu czy mgły niektóre wycieczki mogą się nie odbyć. Również na skutek działania sił wyższych niektóre drogi mogą być nieprzejezdne. W takich przypadkach odwiedzimy inne miejsca.

Terminy/ceny
Termin CENA

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (1500 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem
 • Część w USD: płatna pilotowi pierwszego dnia po przylocie na miejsce. Banknoty USD muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, zapisane.
 • Przelot: Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa to ok. 1400 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 1400 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa (do kwoty 1400 PLN)
 • 13 noclegów zgodnie z programem
 • 13 śniadań
 • Opiekę polskiego pilota i gruzińskiego kierowcy
 • Transport zgodnie z programem (bus terenowy)
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu

Cena nie obejmuje

 • Wydatków na pamiątki
 • Obiadokolacji (ok. 10-15USD dziennie)
Jak się zapisać?
Krok

1Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas:
kom. 506 965 755
lub napisz maila:
biuro@czajkapodroze.pl
lub wypełnij formularz na naszej stronie.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.

Krok

4Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.

Krok

52-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi ze śniadaniem. W Tbilisi i Sighnaghi są to hotele z pokojami 2,3 osobowymi i łazienkami. W pozostałych miejscach to rodzinna agroturystyka. W Chewsuretii warunki raczej schroniskowe, jednak z niepowtarzalną gruzińską gościnnością i rodzinną atmosferą.

Galeria
Do pobrania
Umowa - wzór
Warunki uczestnictwa
OWU-AXA
Gruzja niezwykła
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Gruzji na podstawie ważnego paszportu (min, 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) lub dowodu osobistego.

POGODA
Gruzja to kraj zróżnicowany geograficznie, więc pogoda jest zależna od regionu. Najogólniej – temperatura jest zwykle wyższa o ok. 10 stopni niż w Polsce o danej porze roku. W górach jednak zawsze jest chłodniej a np. w Batumi, gdzie klimat jest już podzwrotnikowy stosunkowo często zdarzają się gwałtowne opady. Najwyższe temperatury utrzymują się od połowy czerwca do końca sierpnia. We wrześniu jest już trochę chłodniej a krajobraz nabiera kolorów jesiennych. Maj zwykle też jest ciepły a budząca się do życia przyroda zachęca do przyjazdu.

CZAS
+2 godziny w stosunku do czasu w Polsce

JĘZYK
Językiem urzędowym jest język gruziński, ale praktycznie każdy Gruzin mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można także porozmawiać po angielsku.

RELIGIA
Większość Gruzinów należy do kościoła prawosławnego. Na południu kraju, głównie w Adżarii, mieszkają muzułmanie i tam natrafimy na meczety. Katolicy stanowią mniej niż 1%.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1.4 zł butelka wody mineralnej – 1.8 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Gruzji jest LARI, które dzieli się na 100 TETRI. W Gruzji nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY, które bez problemu można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku i nie były zniszczone. W większych miastach nie ma także problemu z dostępem do bankomatów. Płatność kartą nie jest jeszcze zbyt popularna.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do internetu jest coraz bardziej powszechny. W większości hoteli i pensjonatów, restauracji zapewniona jest łączność za pomocą wi fi.

TELEFON
Na terenie Gruzji działa kilku operatorów telefonicznych. Najlepiej kupić starter gruzińskiego operatora (czasami na lotniskach rozdawane są bezpłatne karty SIM). Pilot na miejscu doradzi w jakiej sieci ceny są najkorzystniejsze. Średnia cena za sms do Polski wysłanego z gruzińskiego numeru to 30 groszy/ minuta za połączenie: 40 groszy/ minuta.
Proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKa ze swojego telefonu jeśli chcą Państwo skorzystać z gruzińskich kart SIM.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Gruzini jeżdżą szybko i nie do końca zgodnie z przepisami, dlatego przy przechodzeniu przez ulicę należy mieć oczy naokoło głowy. Wiele niebezpieczeństw czyha na gruzińskiego kierowcę: drugi gruziński kierowca, krowa, świnia, pieszy – dlatego mimo pozornego braku jakichkolwiek zasad Gruzini jeżdżą ostrożnie i bezpiecznie choć nam, nawykłym do europejskich zasad, może się wydawać, że na gruzińskich drogach panuje pełna samowola.

ETYKIETA PRZY STOLE
Gruzini to naród bardzo gościnny. Gościa traktują jak członka rodziny. Siedząc przy stole należy przestrzegać etykiety. Głównodowodzącym jest tzw. TAMADA. To on wygłasza toasty i dba o to by nikomu nie zabrakło wina. Wino pijemy po każdym toaście i do dna Stoły są zwykle suto zastawione i cały czas należy coś zagryzać  Kuchnia gruzińska jest przepyszna, więc od razu należy odpuścić wszelkie diety i rozkoszować się lokalnymi smakołykami. W zależności od regionu, nasi piloci będą polecać lokalne pyszności.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu. Gruzja została obficie zaopatrzona w źródła wód mineralnych – większość z nich można zakupić w sklepach m. in. borżomi, likani, sairme, nabehlawi, bahmaro.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem itp.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– do cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie.
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– strój kąpielowy
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą – przydadzą się podczas zwiedzania skalnych miast i wycieczek w górskich miejscowościach; sandały, klapki pod prysznic, dla bardziej wrażliwych – buty do pływania, gdyż plaże w Batumi są kamieniste
– lekka kurtka przeciwdeszczowa

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– doskonałe gruzińskie wino, choć spory wybór tego trunku dostępny jest już w Polsce; czacza – gruziński bimber
– gruzińska herbata
– wszelkiego rodzaju tradycyjne czapki
– ręcznie robione skarpety
– filcowe zabawki
– emaliowana biżuteria
– akcesoria do picia wina: kielichy, kanci – rogi
– przyprawy: adżyka, sól swańska, chmeli suneli

Opis transportu

 • Wynajęty bus z napędem na 4 koła
Mapa
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu kontaktu przez Administratora danych osobowych.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przedstawienia informacji handlowej.

 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu.

Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

×
Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h