Masz pytanie? Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 506 965 755 12 444 72 25

Majówka w Iranie

Dlaczego warto?
 • Zobaczysz nie tylko znane zabytki, ale poznasz też nieodkryte irańskie szlaki
 • Poznasz potomków dumnych Persów
 • Będziesz podróżować w małych grupach (7-14 osób)
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot, który doskonale zna Iran

Z czym kojarzy się Iran? Oczywiście z kolorowymi miastami takimi jak Sziraz, Teheran czy Isfahan i klimatycznymi wioskami takimi jak choćby Mejmand czyli słynna Wioska Jaskiń. Iran pełen jest też wystawnych pałaców szachów, wspaniałych ogrodów i zabytków pochodzących sprzed kilku tysięcy lat. To właśnie w tym kraju pospacerujemy po bazarach, których alejki wypełnione są rękodziełem, ceramiką czy dywanami i odwiedzimy wyłożone bajkowymi mozaikami meczety. Ale czym byłoby to wszystko gdyby nie mieszkańcy – potomkowie dumnych Persów? I to właśnie oni – niesamowicie gościnni i ciekawi świata Irańczycy najczęściej są wspominani przez każdego, kto odwiedził ten kraj chociaż raz.
Tego i o wiele więcej doświadczyć można podczas tej wyprawy. Zapraszamy Was w podróż do Iranu, jakiego nie znajdziecie w przewodnikach, bo oprócz miejsc z których słynie ten kraj zobaczymy też mniej znane irańskie zabytki i nieco zboczymy z utartego szlaku, by poznać w Iranie to, co nieznane. Nie wahaj się – wyjedź więc z nami do Iranu, a zapewniamy, że bardzo długo będziesz tę podróż pamiętać.

 

Program
Dzień

1

Wylot z Polski do Teheranu (z przesiadką w jednym z europejskich lub azjatyckich portów lotniczych).

Dzień

2

TEHERAN

Przylot do Teheranu w nocy/nad ranem. Przejazd do hotelu. Odpoczynek, a później zwiedzanie Teheranu – stolicy i największego miasta Iranu, który zachwyca wielością zabytków, pałaców, muzeów, świątyń. Tego dnia zobaczymy między innymi wieżę irańską, Muzeum Dywanów, kompleks Sa’ad Abad czy muzeum Reza Abbasi z dziełami słynnego perskiego malarza. Nocleg w Teheranie.

Dzień

3

TEHERAN - SZIRAZ

Po śniadaniu ruszymy na dalsze zwiedzanie Teheranu. Na początek zobaczymy Muzeum Narodowe z imponującą kolekcją irańskiej sztuki od starożytnego Elamu przez Persję, aż do czasów muzułmańskich. Następnie ujrzymy wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO olśniewający pałac Golestan. Nazywany jest on także Pałacem Kwiatów i uznawany jest za jeden z najstarszych irańskich zabytków. Tego dnia pospacerujemy też po klimatycznym i niesamowicie pachnącym bazarze (co pozwoli nam jeszcze bardziej zapoznać się z atmosferą Iranu i z irańską rzeczywistością) i odwiedzimy Muzeum Klejnotów słynące z jednej z największych kolekcji najdroższych na świecie klejnotów. Późnym popołudniem wsiądziemy w nocny pociąg i ruszymy do Sziraz – bajkowego miasta, w którym urodził się Hafez, jeden z najsłynniejszych poetów perskich. Nocleg w pociągu.

Dzień

4

SZIRAZ - PERSEPOLIS - SZIRAZ

Dzień zaczniemy od zwiedzania Persepolis – najsłynniejszych ruin Iranu, słynnej stolicy Dariusza i Kserksesa. Tego dnia zobaczymy też między innymi mauzoleum Bibi Dokhtaran, meczet Mirhadi i meczet Moshir. Pospacerujemy po pięknym szirazkim bazarze i odwiedzimy olśniewające mauzoleum Szach Czarach, jedno z najświętszych miejsc pielgrzymkowych szyitów. Odwiedzimy też meczet Nasir ol Molka z piękną grą światła w oknach witrażowych i wspaniałymi mozaikami. Nazywany bywa on również Różowym Meczetem. Nocleg w Sziraz.

Dzień

5

SZIRAZ – GÓRY ZAGROS - SZIRAZ

Dziś krótka wycieczka piesza wśród monumentalnych gór Zagros połączona z wizytą u gościnnych nomadów z ludu Kaszkajów. Będzie okazja, by z nimi porozmawiać, dowiedzieć się więcej na temat ich życia, tradycji czy zwyczajów. Następnie wrócimy do Sziraz. Nocleg w Sziraz.

Dzień

6

SZIRAZ - MEJMAND

Po śniadaniu przejazd do Mejmand – niezwykłej osady umieszczonej w 2015 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Tam zamieszkamy w oryginalnym hotelu w jaskiniach mieszkalnych. Przed snem pospacerujemy po wiosce troglodytów, gdzie do dziś wielu ludzi ciągle mieszka w jaskiniach. Nocleg w Mejmand.

Dzień

7

MEJMAND - JAZD

Po śniadaniu ruszymy z Mejmand do Jazd. Po drodze odwiedzimy między innymi zaratusztrańskie miejsce pochówku zwane wieżami milczenia. Przyjazd do Jazd, miasta położonego na styku dwóch pustyń – Wielkiej Pustyni Słonej i Pustyni Lota. Nocleg w Jazd.

Dzień

8

JAZD

Jazd, najpiękniejsze z miast na pustyni z krętymi zaułkami, badgirami czyli wieżami wiatrowymi zapewniającymi od setek lat dopływ chłodnego powietrza do domów oraz kanatami czyli podziemnymi kanałami sprowadzającymi wodę do miasta z odległych o kilkadziesiąt kilometrów gór. Zwiedzimy klimatyczne stare miasto, meczet oraz bazar pełen kolorowych alejek wypełnionych wyrobami ze złota, dywanami, rękodziełem, ceramiką. Tego dnia odwiedzimy też Muzeum Wody oraz pospacerujemy po pięknym ogrodzie Dolat-Abad. Nocleg w Jazd.

Dzień

9

JAZD - GARME

Dziś wyruszymy do Garme. Po drodze odwiedzimy oryginalny stary gołębnik w Mejbod, Czak Czak, czyli najważniejsze zaratusztriańskie miejsce pielgrzymkowe położone malowniczo wśród pustynnych gór oraz niesamowitą opuszczoną wioskę Charanak. W Garme, oazie na pustyni Daszt e Kawir, zamieszkamy w czarującym tradycyjnym domu. Nocleg w Garme.

Dzień

10

GARME

Po śniadaniu spacer po zielonej oazie do źródła w jaskini. Po południu niezwykła wycieczka jeepem na piaszczyste wydmy pustyni. Herbatka wśród wydm. Nocleg w Garme.

Dzień

11

GARME – NAIN – ISFAHAN

Dziś ruszamy do Isfahanu – miasta bezcennych zabytków położonego w oazie na Wyżynie Irańskiej. Po drodze przejedziemy przez Nain – miasteczka, które słynie z jednego z najstarszych i najpiękniejszych meczetów w Iranie oraz bardzo starego, podziemnego młyna. Przyjazd do Isfahanu. Nocleg w Isfahanie.

Dzień

12

ISFAHAN

Isfahan to dawna stolica z jednym z największych placów świata Naksz-e Dżahan (czyli wzór świata) nazywanym też placem Imama. Dziś zobaczymy między innymi piękne, pokryte niebieskimi mozaikami meczety – Szacha i Szejka Loftollaha, XI- wieczny ogromny meczet piątkowy oraz królewskie pałace z XVII wieku: Ali Kapu i Czehel Sotun z pięknym ogrodem. Późnym popołudniem ujrzymy też słynny pałac Hasht Behesht i pospacerujemy po jednym z najwspanialszych irańskich bazarów. Nocleg w Isfahan.

Dzień

13

ISFAHAN

Drugi dzień w Isfahanie. Dziś zobaczymy między innymi meczet, pomnik Monar Jonban, stare mosty z XVII wieku (a jeden nawet z III wieku!) oraz ormiańską dzielnicę Dżolfa założoną przez wygnanych z Dżolfy (irańskiego miasta leżącego przy granicy z Azerbejdżanem) Ormian około 1605 roku. Dzielnica ta słynie z zachwycająco pięknej polichromowanej katedry Wank. To wszystko i o wiele więcej zobaczymy podczas naszego pobytu w tym niesamowitym mieście. Nocleg w Isfahan.

Dzień

14

ISFAHAN - KASZAN

Po śniadaniu przejazd do Kaszanu – kolejnego, niezwykłego irańskiego miasta. Po drodze odwiedzimy między innymi Natanz, gdzie zobaczymy słynny relikwiarz-kaplicę Abd as-Samad. Obejrzymy też zamek Tarq oraz przystaniemy w Abjane (malowniczej wiosce w górach z uroczymi zaułkami, słynącej z tego że panie noszą się tam bardzo kolorowo). Przyjazd do Kaszanu. Nocleg w Kaszanie.

Dzień

15

KASZAN – KOM – TEHERAN

Śniadanie. Dzisiejszym naszym celem będzie Kom – jedno z najświętszych miast Iranu. Zanim tam jednak dotrzemy zobaczymy tradycyjne domy ze wspaniałymi dziedzińcami w Kaszanie oraz ogród Fin – piękny perski ogród wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przyjazd do Kom, gdzie zobaczymy między innymi mauzoleum Fatimy Masuleh, najważniejszej świętej szyickiej. Potem przejazd na lotnisko w Teheranie. Możliwość za dodatkową opłatą noclegu w hotelu Ibis naprzeciw lotniska w zależności od godzin wylotu do Polski.

Dzień

16

POŻEGNANIE

Wylot z Teheranu do Polski (w godzinach wczesnoporannych).

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Termin na rok 2019 już wkrótce.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu;  II rata (3000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie  Warszawa-Teheran-Warszawa to ok. 2000 PLN –  im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2000 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych.

 

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Teheran-Warszawa (do kwoty 2000 PLN)
 • 14 noclegów zgodnie z programem (noclegi w hotelach 3* i 4*, pensjonatach, 1 nocleg w jaskini mieszkalnej, 1 nocleg w nocnym pociągu)
 • 13 śniadań
 • Transport w Iranie zgodnie z programem: klimatyzowany bus, nocny pociąg
 • Wycieczka jeepami na pustyni
 • Bilety wstępu zgodnie z programem
 • Opiekę polskiego pilota – przewodnika
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Wizy do Iranu (75 EUR płatne na lotnisku)
 • Obiadokolacji (ok. 10 USD/os./dzień)
Jak się zapisać?
Krok

1Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas:
kom. 506 965 755
lub napisz maila:
biuro@czajkapodroze.pl
lub wypełnij formularz na naszej stronie.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.

Krok

4Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.

Krok

52-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi:

 • hotele 3* i 4*, pensjonaty (pokoje 2-osobowe z łazienkami)
 • w Mejmandzie 1 noc w klimatycznej jaskini mieszkalnej (możliwe pokoje 2-5-osobowe, ze wspólnymi łazienkami)
Galeria
Do pobrania
Umowa - wzór
Warunki uczestnictwa
OWU-AXA
Majówka w Iranie
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Iranu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem, a wiza zostanie wydana na lotnisku w Teheranie.
WAŻNE – Osoby, które posiadają w paszporcie pieczątkę wjazdową do Izraela młodszą niż 1 rok nie otrzymają wizy irańskiej.

POGODA
Iran to kraj pustynno-górzysty z klimatem kontynentalnym. Opady są rzadkie. Wahania temperatur między dniem, a nocą bywają dość duże. Temperatury w lecie w centrum kraju mogą sięgać nawet 50 stopni. Najlepszym okresem na zwiedzanie Iranu jest więc wiosna i jesień.

CZAS
+ 2,5 godziny w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Językiem urzędowym jest j. perski. W wielu miejscach można się jednak porozumiewać w języku rosyjskim
i angielskim.

RELIGIA
W Iranie panuje islam. Należy więc przestrzegać norm religijnych. Kobiety muszą mieć bezwzględnie przykryte włosy chustą oraz biodra i nogi (pomocna może być tunika lub długa spódnica). Mężczyźni muszą nosić długie spodnie. W Iranie działa policja religijna. Na terenie kraju nie można spożywać alkoholu.

ETYKIETA
Mieszkańcy Iranu, dumni Persowie, to ludzie bardzo gościnni. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby niepotrzebnie ich nie urazić, m.in. nie podajemy ręki osobom przeciwnej płci, nie wznosimy toastów.

UBRANIE
Iran jest krajem konserwatywnie islamskim (ale nie fundamentalistycznym!), obowiązują więc pewne zasady co do ubioru. Panie powinny mieć zakryte włosy, długie rękawy i nogawki. Najlepsza chusta, dobrze jeśli
w ciemniejszych, stonowanych kolorach (ale niekoniecznie). Jeśli spódnica to do kostek, a jeśli spodnie to coś na spodnie tak, żeby zakrywało pupę (sukienka lub tunika). Panowie koniecznie długie spodnie i raczej długie rękawy. W praktyce, zwłaszcza w dużych miastach, panie często noszenie chustek traktują dość symbolicznie.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Trochę niższe niż w Polsce. Należy się targować.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Iranu jest RIAL IRAŃSKI (IRR) jednak ceny bardzo często podawane są w tomanach. 1 rial=10 tomanów. Przy zakupach warto dopytać jaki przelicznik podał sprzedawca.
Nie ma problemu z wymianą gotówki w kantorach w większych miastach. Należy pamiętać, że kantory nieczynne są w piątki, gdyż to dzień wolny od pracy.
Nie ma możliwości opłat kartą kredytową.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi nie jest niestety powszechny. Kawiarenki internetowe są dostępne w większych miastach.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Iranu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia, ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel. Należy również uważać na wysokie temperatury i chronić ciało przed odwodnieniem, przegrzaniem i poparzeniami słonecznymi. Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ
– Iran to państwo religijne, należy więc przestrzegać zasad ubioru: kobiety – przykryte włosy i nogi, mężczyźni – długie spodnie; przed wejściem do meczetu należy obowiązkowo zdjąć buty
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty, sandały, klapki pod prysznic
– polar/bluza na chłodniejsze wieczory

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ
– serwety, obrusy w tradycyjne perskie wzory
– rękodzieło: dzbanki, talerze itp.
– miedziane naczynia
– dywany

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Przejazd nocnym pociągiem

Specyfikacja wyjazdu

Majówka w Iranie to wyjazd przeznaczony dla turysty, który chce zobaczyć najważniejsze miejsca w Iranie, a oprócz tego poznać lokalne życie, dumnych potomków Persów i miejsca z daleka od utartych szlaków. Podczas wycieczki korzystać będziemy cały czas z klimatyzowanego busa. Zagłębimy się w lokalne bazary i życie mieszkańców Iranu. Poznamy prawdziwy Iran, a nie tylko ten znany z przewodników.

Mapa
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

×
Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h