Masz pytanie? Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 506 965 755 12 444 72 25

Tadżykistan i Kirgistan – od gór Pamiru po kirgiskie doliny

Dlaczego warto?
 • Zwiedzisz dwa malownicze kraje Azji Centralnej podczas jednej wyprawy
 • Będziesz podziwiać zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy i barwne doliny
 • Pospacerujesz po maleńkich tadżyckich wioskach
 • Będziesz podróżować w małej grupie (4-12 osób)
 • Razem z Tobą będzie polskojęzyczny tour leader
 • Będziesz pod opieką lokalnego przewodnika
 • Wyżywienie w cenie

Naszą wyprawę rozpoczniemy w Tadżykistanie – małym państwie Azji Środkowej. Podróż przebiegać będzie wśród wysokich pasm górskich Pamiru, jezior, wąwozów i rzek. Odwiedzimy wioski zamieszkałe przez życzliwych ludzi, którzy nadal pielęgnują dawne tradycje, poznamy ich zwyczaje i podejrzymy jak wygląda ich codzienne życie. Zobaczymy też najważniejsze zabytki i muzea związane z historią tego kraju.
Kilka ostatnich dni wyprawy spędzimy w malowniczym Kirgistanie zwanym nie przypadkowo Szwajcarią Azji Centralnej. Znajdziemy tu przełęcze, wysokogórskie jeziora, zapierające dech w piersiach wąwozy i zielone doliny. Pospacerujemy też po lokalnym bazarze pachnącym aromatycznymi przyprawami.

Tadżykistan i Kirgistan to niezwykłe kraje Azji Środkowej. Jeśli marzysz o wyjeździe podczas którego natura będzie na wyciągnięcie ręki to nie wahaj się, wyjedź z nami do tych dwóch malowniczych krajów. Obiecujemy, że wrócisz z tej podróży z bagażem pełnym wrażeń i wspomnień, które na długo zagoszczą w Twojej pamięci!

Program
Dzień

1

Wylot z Warszawy do Duszanbe.

Dzień

2

DUSZANBE

Przylot do Duszanbe. W zależności od godziny przylotu odpoczynek po locie lub zwiedzanie. Duszanbe to  stolica i największe miasto Tadżykistanu. Tego dnia udamy się do słynnego Narodowego Muzeum Starożytności, gdzie będzie okazja zobaczyć eksponaty związane z islamską i przedislamską historią Tadżykistanu (znajdują się tam przedmioty związane nie tylko z islamem, ale i buddyzmem oraz hinduizmem, jednym z ważniejszych okazów jest 14-metrowy posąg leżącego Buddy). Następnie odwiedzimy Muzeum Narodowe, gdzie dowiemy się nieco o historii kraju w którym jesteśmy. Zobaczymy tam wyjątkowe freski czy rzeźby. Tego dnia zobaczymy też pomnik Ismaila Samaniego i pospacerujemy po miejskim parku. Na koniec dnia wizyta na lokalnym, klimatycznym bazarze. Nocleg w Duszanbe.

Dzień

3

DUSZANBE – HISSOR – WĄWÓZ VARZOB - DUSZANBE

Po śniadaniu udamy się do znajdującego się nieopodal miasta Hissor, gdzie znajduje się starożytna twierdza – jeden z najcenniejszych zabytków całego Tadżykistanu. Zobaczymy tam między innymi słynną bramę, która w czasach świetności zachwycała i jednocześnie przerażała swoim ogromem. Ujrzymy medresę Kuhna powstałą około XVI wieku w której wnętrzu znajduje się obecnie muzeum oraz mauzoleum Makhduma Azama (świętego, słynnego nauczyciela koranicznego). Następnie udamy się w stronę malowniczego wąwozu Varzob, gdzie chwilę odpoczniemy nad górskim brzegiem rzeki otoczeni zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Powrót do Duszanbe. Tego dnia odwiedzimy też Muzeum Instrumentów Muzycznych powstałe w 1990 roku. Większość eksponatów pochodzi z kolekcji słynnego tadżyckiego artysty Gurminja Zavqibekova. Dla chętnych możliwość zorganizowania folklorystycznego występu muzycznego w muzeum. Nocleg w Duszanbe.

Dzień

4

DUSZANBE – KALAI KHUMB

Po śniadaniu wyruszymy do położonego przy granicy z Afganistaniem niewielkiego miasteczka Kalai Khumb. Po drodze zobaczymy słynny zbiornik Norak nazywany Morzem Tadżyckim. Trasa jest niezwykle malownicza, będzie więc okazja do ustrzelenia fantastycznych zdjęć. Podróżować będziemy po słynnym, rozległym regionie górskim Pamir i nieopodal rzeki Pandż. Zanim dotrzemy do Kalai Khumb zobaczymy jeszcze znajdującą się w miasteczku Wose okazałą twierdzę Hulbuk – pochodzącą z IX wieku budowlę, której nazwa z języka perskiego oznacza Miasto Słońca. Miejsce to niegdyś było nie tylko największym fortem tej części świata, ale i jednym z najważniejszych przystanków handlowych na całym Jedwabnym Szlaku. Po południu odwiedzimy jeszcze warsztat, gdzie lokalne kobiety szyją tradycyjne stroje czy skarpety tradycyjnymi i mniej tradycyjnymi metodami. Będzie okazja, by kupić pamiątki. Nocleg w Kalai Khumb.

Dzień

5

KALAI KHUMB – CHOROG

Dzisiaj wyruszymy do Chorog – miasta znajdującego się na wysokości około 2200 m.n.p.m wśród imponujących gór Pamiru. Trasa biegnie wzdłuż rzeki Padnż, w oddali dostrzec można afgańskie wioski. Przejedziemy przez region Vanch, skąd rozpoczynają się wszystkie wyprawy trekkingowe pod lodowiec Fedczenki (największy lodowiec nie tylko Pamiru, ale całej Azji). Jeśli czas pozwoli to na chwilę zatrzymamy się, by zobaczyć słynny fort Vamar. Przed przyjazdem do Chorog zobaczymy jeszcze maleńką wieś Parshinev ze świątynią Pir-I Shoh Nosir, muzeum i miejscem poświęconym Nasirowi Khusraw – perskiemu poecie i założycielowi ismailizmu na tym obszarze. Przyjazd do Chorog, zakwaterowanie. Nocleg w Chorog.

Dzień

6

CHOROG

Po śniadaniu wizyta w drugim co do wysokości Ogrodzie Botanicznym na świecie. Następnie pospacerujemy po parku. Będąc w Chorog nie sposób nie zauważyć specyficznej kultury i stylu życia mieszkańców. Spacerując po mieście spotkać można ludzi w tradycyjnych strojach, z tradycyjnymi instrumentami muzycznymi. Architektura miasta również nie jest przypadkowa i jednoznacznie nawiązuje do folkloru, kolorytu i kultury ludowej tego miejsca. Po południu odwiedzimy jeden z domów, gdzie będziemy mogli jeszcze bliżej poznać mieszkańców i zobaczyć jak wyglądają ich tradycyjne zajęcia (między innymi wykonywanie tradycyjnych czapek i skarpet). Nocleg w Chorog.

Dzień

7

CHOROG – ISHKASHIM – NAMADGUT – YAMG

Po śniadaniu wyruszymy wzdłuż rzeki Pandż przez miasto Ishkashim do Yamg. Po drodze chwila na odpoczynek przy słynnych mineralnych, gorących źródłach i zwiedzanie wioski Namadgut. Zobaczymy tam muzeum i jedną ze świątyń słynną dzięki unikalnym rzeźbieniom i licznym petroglifom. Zatrzymamy się też w wielu innych lokalnych wioskach (między innymi w Ptup, Zumudg czy Darshai). Przyjazd do Yamg, gdzie obejrzymy tradycyjny pokaz z występami okolicznych dzieci. Folklor Pamiru jest bardzo specyficzny. Tradycyjny taniec nazywany Eagle Dance wykonywany jest nie tylko w Tadżykistanie, ale i Pakistanie, Afganistanie czy Chinach. Piosenki śpiewane są zarówno w  języku tadżyckim, jak i w lokalnych językach (i najczęściej dotyczą patriotyzmu, religii czy życia codziennego mieszkańców). Nocleg w uroczym, tradycyjnym domu w Yamg.

Dzień

8

YAMG - LYANGAR

Po śniadaniu zwiedzimy Yamg i okolicę. Najpierw odwiedzimy lokalne muzeum związane z astronomem Sufi Muboraki Vakhoni. Następnie poznamy Aydara Malikmamadov powiązanego więzami rodzinnymi z wcześniej wspomnianym astronomem, który pokaże nam jak tworzy się tradycyjny, strunowy instrument muzyczny o nazwie rubab. Chętni po tej „lekcji” będą mogli zobaczyć jak miejscowe kobiety tworzą lokalne dywaniki. Tego dnia odwiedzimy też wioskę Yamchun, gdzie znajdują się ruiny twierdzy oraz gorące źródła. Po kąpieli będzie okazja, by podziwiać imponujące widoki i spokojne otoczenie doliny Pamiru. Powrót do Yamg. Po południu zobaczymy jeszcze lokalne wioski Zong i Vrang, skąd ruszymy do Lyangaru. Po drodze zobaczymy słynny korytarz Wachan. Przyjazd do Lyangar, gdzie przed snem zobaczymy największą galerię petroglifów. Nocleg w tradycyjnym domu w Lyangar. 

Dzień

9

LYANGAR – MURGHAB

Po śniadaniu odwiedzimy lokalną świątynię Mazor-I Shoh Kambar-I Oftob. Następnie rozpoczniemy niezapomnianą podróż przez region Wachan w kierunku Murghabu. Przejedziemy wysokimi przełęczami górskimi: Khargush (4344 m.n.p.m) i Nauzetash (4314 m.n.p.m) i zatrzymamy się w maleńkiej wiosce Alichur (3863 m.n.p.m). Następnie kolejną przełęczą Nayzatosh (3137 m.n.p.m) dotrzemy do Murghabu –  najwyżej położonego miasta w Tadżykistanie. Po przyjeździe czas wolny, który spędzić można na niesamowicie kolorowym lokalnym bazarze pełnym tradycyjnego rękodzieła. Nocleg w Murghabie.

Dzień

10

MURGHAB – SARY TASH – OSZ

Rano wyjazd do Sary-Tash przez przełęcz Akbaital (4655 m.n.p.m), przełęcz Uybulok (4232 m.n.p.m) i przełęcz Kyzyl Art (4336 m.n.p.m). Trasa jest niesamowicie malownicza, a górsko-pustynne scenerie zachwycają. Przekroczymy przejście graniczne i późnym popołudniem dotrzemy do Osz – drugiego co do wielkości miasta Kirgistanu. Nocleg w Osz.

Dzień

11

OSZ – TOKTOGUL

Po śniadaniu zwiedzanie Osz. Pospacerujemy między innymi po bazarze, gdzie znajduje się wiele lokalnych warsztatów rzemieślniczych, a dobiegający zewsząd zapach owoców, warzyw czy aromatycznych przypraw pobudzi zmysły każdego z nas. Zobaczymy też jedno z najważniejszych miejsc dla muzułmanów żyjących w Azji Środkowej – Górę Suliman. Odwiedzimy znajdujące się nieopodal muzeum, a następnie udamy się na szczyt wzgórza, by zobaczyć słynny meczet Babur i podziwiać panoramę okolicy. Po południu przejedziemy nad jezioro Toktogul po drodze zatrzymując się w mieście Uzgen, gdzie zobaczymy starożytne minarety i mauzolea. Droga do Toktogul prowadzi przez zjawiskowe wąwozy i kaniony. Nocleg w pensjonacie nieopodal jeziora Toktogul.

Dzień

12

TOKTOGUL - BISZKEK

Po śniadaniu ruszymy w stronę Biszkeku. Przejedziemy przez jeden z najbardziej zjawiskowych wąwozów całego Kirgistanu – wąwóz Chichkan, a także przez przełęcz Too-Ashu i malowniczą dolinę Suusamyr. Po przybyciu do Biszkeku rozpoczniemy zwiedzanie stolicy i tego największego miasta Kirgistanu. Zobaczymy między innymi najważniejsze pomniki, Plac Zwycięstwa, budynki rządowe, Plac Centralny Ala-Too i stare miasto. Wieczorem pożegnalna kolacja i tradycyjny występ folklorystyczny. Nocleg w Biszkeku.

Dzień

13

POŻEGNANIE

W zależności od lotów transfer na lotnisko i wylot z Biszkeku. Przylot do Warszawy. 

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin

Terminy na rok 2019 już wkrótce.

Cena podana w tabeli jest ceną od 1 osoby.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z namiDopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Cena: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (4000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 60 dni przed wyjazdem
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu. Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Duszanbe, Biszkek-Warszawa to ok. 2500 PLN –  im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2500 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

CENA OBEJMUJE

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Duszanbe, Biszkek-Warszawa (do kwoty 2500 PLN)
 • 11 noclegów zgodnie z programem: pensjonaty, hotele 3*, tradycyjne domy 
 • Wyżywienie dwa razy dziennie: śniadania i obiadokolacje
 • Transport zgodnie z programem (klimatyzowany bus/minivan)
 • Bilety wstępu do miejsc wspomnianych w programie
 • Tradycyjny pokaz w występami w Yamg
 • Występ folklorystyczny w Biszkeku
 • Wizę do Tadżykistanu
 • Opiekę anglojęzycznego przewodnika
 • Opiekę polskojęzycznego tour leadera
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA NIE OBEJMUJE

 • Napiwków
 • Dla chętnych dopłaty do pokoju 1-os. – 970 PLN
Jak się zapisać?
Krok

1Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas:
kom. 506 965 755
lub napisz maila:
biuro@czajkapodroze.pl
lub wypełnij formularz na naszej stronie.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.

Krok

4Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.

Krok

52-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi w hotelach 3*, tradycyjnych domach i pensjonatach. W hotelach i pensjonatach pokoje 2-osobowe z łazienkami. W tradycyjnych domach mogą zdarzyć się pokoje 3-osobowe, łazienka jest wspólna.

Galeria
Do pobrania
Umowa - wzór
Warunki uczestnictwa
OWU-AXA
Tadżykistan i Kirgistan - od gór Pamiru po kirgiskie doliny
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP wjeżdżają do Tadżykistanu na podstawie wizy i ważnego paszportu (min. 6 miesięcy). Nasze biuro zajmie się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem. Jeżeli chodzi o wjazd do Kirgistanu to obowiązek wizowy dla Polaków został zniesiony (obywatele RP wjeżdżają tam na podstawie ważnego paszportu – min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu).

OPIS TRANSPORTU

 • minivan/bus z klimatyzacją (transfery nie tylko drogami asfaltowymi, ale i gruntowymi) 
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

×
Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h