Masz pytanie? Zadzwoń, pomożemy Ci zaplanować idealne wakacje! 506 965 755 12 444 72 25

Uzbekistan i Kirgistan

Dlaczego warto?
 • Zwiedzisz dwa malownicze kraje Azji Centralnej
 • Będziesz podróżować w małych grupach
 • Spędzisz dwie noce w prawdziwej jurcie
 • Będziesz pod opieką lokalnego przewodnika
 • Cały czas będzie z Tobą polski pilot

Ten wyjątkowy wyjazd przygotowaliśmy dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć Uzbekistan i Kirgistan. Zapraszamy do Uzbekistanu – kraju, który uwiedzie każdego podróżnika bogatą historią, pięknem zabytków oraz życzliwością i otwartością mieszkańców. Napij się czaju z CZAJKĄ w Uzbekistanie i zobacz wspaniałe miasta Jedwabnego Szlaku: Bucharę, Samarkandę, Chiwę. Kirgistan zaś to kraj, gdzie bliskość z naturą jest czymś oczywistym, gdzie nocleg w jurcie u lokalnej rodziny pozwala zasmakować życia nomadów. Kraj, gdzie ciągle żywe są tradycje polowań z orłami i gdzie serdeczność mieszkańców nie jest jeszcze zepsuta przez przez przyjezdnych.

Zapraszamy do Azji Centralnej. Tam nigdy nie można się nudzić!

Program
Dzień

1

Wylot z Warszawy do Taszkientu.

Dzień

2

TASZKIENT

Przylot do Taszkientu. Transfer do hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie Taszkientu – stolicy Uzbekistanu, która odbudowana po trzęsieniu ziemi w latach 60-tych ubiegłego stulecia, różni się od innych uzbeckich miast. Przespacerujemy się labiryntem wąskich uliczek starego miasta, zobaczymy między innymi medresę Kukeldasz, meczet Khast Imam z XVI w. oraz bibliotekę pełną niezwykłych rękopisów. Tego dnia spojrzymy też na nowoczesną część miasta: Plac Niepodległości, pomnik Timura i otaczające go ogrody oraz słynne Muzeum Sztuki Orientalnej. Nocleg w Taszkiencie.

Dzień

3

TASZKIENT - CHIWA

Po śniadaniu nastąpi przelot lokalnymi liniami lotniczymi do Urgencz, skąd przejedziemy do Chiwy – miasta skansenu położonego nad rzeką Amu-Daria, która swe niegdysiejsze bogactwo zawdzięczała położeniu na Jedwabnym Szlaku. Po przyjeździe zwiedzanie miasta, w trakcie którego zobaczymy między innymi mury Iczan Kala, czyli starego miasta, fortecę Kunja Ark oraz minaret i meczet Islam Khodja znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obejrzymy także medresę Mohammeda Amina Khana. Następnie ujrzymy mauzoleum Pahlawona Mahmuda – patrona Chiwy, Pałac Letni oraz bajecznie wyłożony turkusowymi płytkami minaret Kalta Minor, z którym związane jest mnóstwo ciekawych legend. Według jednej z nich Mohamed Amin Khan chciał, aby ten minaret był tak wysoki, by był widoczny aż do Buchary. Niestety w trakcie jego budowy zmarł, pozostawiając tę niezwykłą budowlę niedokończoną. Nocleg w Chiwie.

Dzień

4

CHIWA - BUCHARA

Po śniadaniu przejazd do Buchary – bajkowego miasta położonego w dolinie rzeki Zarafszan. Droga z Chiwy przebiegać będzie przez pustynię Kyzył Kum, gdzie towarzyszyć nam będą niezapomniane widoki odludnych, bezkresnych przestrzeni. Przyjazd do Buchary. Zakwaterowanie. Nocleg w Bucharze.

Dzień

5

BUCHARA

Zwiedzanie Buchary – jednego z najstarszych miast w Azji Środkowej. Nazwa miasta pochodzi od słowa oznaczającego krzyżowanie się szlaków handlowych. Buchara była obowiązkowym przystankiem na Szlaku Jedwabnym. Zobaczymy między innymi medresę Miri Arab oraz kompleks Labi Hauz otaczający zbiornik wodny. Obejrzymy też kompleks Poi Kalon z imponującym minaretem, z którego muezin nawołuje do modlitwy, cytadelę Ark, a także bazar Coumpol. Nocleg w Bucharze.

Dzień

6

BUCHARA - SAMARKANDA

Po śniadaniu przejazd do Samarkandy. Na miejscu odwiedzimy Muzeum Wina przy winnicy Khovrenko, gdzie dowiemy się nieco na temat tego trunku i będziemy mieli okazję spróbować lokalnych wyrobów. Nocleg w Samarkandzie.

Dzień

7

SAMARKANDA

Po śniadaniu kontynuujemy zwiedzanie Samarkandy – dawnej stolicy potężnego imperium Tamerlana, wpisanej na listę UNESCO i jednego z najdłużej zamieszkanych miast na świecie. Zobaczymy między innymi Registan, czyli „piaszczyste miejsce” – plac miejski otoczony z trzech stron imponującymi medresami: medresą Uług Bega, Szir Dar oraz Tillja Kari. Nazwa tej ostatniej oznacza „Pokryta Złotem” i odnosi się do misternych i imponujących zdobień znajdujących się w jej wnętrzu. Odwiedzimy też meczet Bibi Chanum, który Tamerlan kazał wybudować dla swojej ukochanej żony oraz mauzoleum Guri-e-Amir. Tego dnia dowiemy się też jak wygląda proces produkcji papieru z morwy. Nocleg w Samarkandzie.

Dzień

8

SAMARKANDA – TASZKIENT

Tego dnia dalsza część zwiedzania Samarkandy, w trakcie którego zobaczymy obserwatorium Ulug Bega oraz Shah-i-Zinda z szeregiem mauzoleów. Po zwiedzaniu spędzimy trochę czasu na lokalnym bazarze Siyab, który jest jednym z największych i najbardziej starożytnych rynków tej części świata. Zakupy w takim miejscu to sama przyjemność, ponieważ na wejściu wita on swoich klientów obfitością owoców i warzyw (arbuzów, melonów, winogron). Obojętne przejście obok orzechów, rodzynek czy fig nie jest możliwe, a mocny zapach przypraw (pieprzu, szafranu czy kardamonu) pobudzi zmysły niejednego z nas. Po południu przejazd pociągiem ekspresowym do Taszkientu. Nocleg w Taszkiencie.

Dzień

9

TASZKIENT – BISZKEK

Po śniadaniu nastąpi przelot lokalnymi liniami lotniczymi do Biszkeku – stolicy Kirgistanu. Nocleg w Biszkeku.

Dzień

10

BISZKEK – ALA ARCHA – BISZKEK

Po śniadaniu wyruszymy do Parku Narodowego Ala Archa leżącego w górach Tien Szan. Tam będziemy mogli delektować się niesamowitymi górskimi krajobrazami. Po powrocie rozpoczniemy zwiedzanie stolicy i największego miasta Kirgistanu, w trakcie którego zobaczymy między innymi stare miasto, Plac Zwycięstwa, Park Dębowy, Plac Centralny Ala-Too, a także Filharmonię. Na koniec dnia udamy się na tradycyjną kolację. Nocleg w Biszkeku.

Dzień

11

BISZKEK – SON KUL

Tego dnia ruszamy w drogę, aby zobaczyć drugie największe jezioro w Kirgistanie – Son Kul. Jezioro leży u stóp monumentalnych gór. Będzie czas na rozkoszowanie się krajobrazami. Po kolacji pełnej lokalnych przysmaków, nocleg w tradycyjnych namiotach, czyli w jurtach.

Dzień

12

SON KUL – NARYN

Po śniadaniu czas na relaks w okolicy jeziora, odpoczynek, poznawanie życia koczowników zamieszkujących te tereny. Po obiedzie w jurtach przejedziemy do miejscowości Naryn leżącej nad rzeką o tej samej nazwie. Trasa widokowa. Naryn słynie między innymi z lokalnego targowiska, które oddaje niezwykły klimat całego Kirgistanu. Nocleg w Naryn.

Dzień

13

NARYN - TASH RABAT

Dzisiaj zwiedzimy karawanseraj Tash Rabat – kamienną twierdzę z XIV wieku leżącą na Jedwabnym Szlaku. To położenie sprawiło, że w miejscu tym nie tylko wymieniano towary, ale i odpoczywano, dzielono się doświadczeniami, rozmawiano. Budowla jest unikatowa, leży w dolinie w sercu gór Tien Szan i jest wzniesiona z kamiennych bloków na wysokości 3200 m. n.p.m. Mieści się tam 31 komnat oraz podziemne więzienie. Po tradycyjnej kolacji, nocleg w jurtach nieopodal Tash Rabat.

Dzień

14

TASH RABAT - KOCHKOR

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do miasteczka Kochkor. Po drodze zatrzymamy się nieopodal malowniczego wąwozu Kichi Naryn. Po przyjeździe do Kochkor spotkamy się z rodziną, która zaprezentuje nam techniki tkania filcowych dywanów. Nocleg w kwaterach prywatnych w Kochkor.

Dzień

15

KOCHKOR - KARAKOL

Po śniadaniu ruszamy w drogę do miasteczka Karakol. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć jezioro Issyk Kul, drugie co do wielkości górskie jezioro na świecie. Nie przypadkowo zbiornik nazwano Perłą Azji Centralnej. Przez ponad 1500 lat mieszkańcy uważali jezioro za święte. Miało to związek z właściwościami leczniczymi słonej wody. Następnie przejedziemy do miejscowości Bokonbaeva, gdzie poznamy łowcę-orła, czyli myśliwego, który poluje na zające i lisy z pomocą orła. Jest to tradycyjny sposób polowania nomadów. Później przejedziemy do wąwozu Jeti Oguz, zwanego wąwozem Siedmiu Byków. Miejsce to słynie
z czerwonych skał. Zobaczymy formację skalną „Złamane serce”. Nocleg w pensjonacie w Karakol.

Dzień

16

KARAKOL - ISSYK KUL

Po śniadaniu zobaczymy meczet Dungan, zbudowany w stylu chińskim. Ciekawostką jest, że przy budowie meczetu nie użyto ani jednego gwoździa. Zwiedzimy także drewnianą Cerkiew Prawosławną. Następnie ponownie przejedziemy nad jezioro Issyk Kul, gdzie będzie czas na relaks w okolicy jeziora. Trasa widokowa. Nocleg w hotelu nieopodal jeziora.

Dzień

17

ISSYK KUL – BISZKEK

Po śniadaniu ruszymy w drogę do Biszkeku. Po drodze zatrzymamy się, aby zobaczyć piękny minaret z XI w. zwany Wieżą Burana oraz skansen Balbans. Po przyjeździe do Biszkeku czas na zakupy na lokalnym targowisku. Nocleg w hotelu w Biszkeku.

Dzień

18

W zależności od lotów: wylot z Biszkeku w nocy/wczesnym rankiem. Przylot do Warszawy po południu.

Dodatkowe informacje

Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Terminy/ceny
Termin CENA

Ten wyjazd realizujemy na zamówienie. Jeśli jesteś zainteresowany/a – skontaktuj się z nami.

Jeśli w tabeli nie widzisz terminu, w którym chcesz pojechać – skontaktuj się z nami. Dopasujemy się do Ciebie w miarę naszych możliwości.

UWAGA:

 • Część w PLN: zaliczka (500 PLN) płatna w momencie zapisu; II rata (3000 PLN) płatna na ok. 90 dni przed wyjazdem lub w momencie zakupu biletów lotniczych; III rata (pozostała kwota) płatna na 45 dni przed wyjazdem.
 • Przelot – Nasze biuro zajmie się zakupem biletów lotniczych. Po zebraniu się grupy, szukamy dla Państwa najkorzystniejszej opcji przelotu. Po zaakceptowaniu i wpłacie, dokonujemy zakupu.

Cena biletu lotniczego na trasie Warszawa-Taszkient, Biszkek-Warszawa to ok. 2200 PLN – im wcześniej zakup, tym niższa cena. Na miesiąc przed wyjazdem cena może przekraczać 2200 PLN. Osoby zainteresowane wyjazdem prosimy więc o szybki kontakt, aby zwiększyć możliwość zakupu biletów po niższej cenie. Cena wyjazdu ulegnie zmianie wraz ze ze wzrostem cen biletów lotniczych oraz wzrostem cen walut.

Cena obejmuje

 • Bilet lotniczy na trasie Warszawa-Taszkient, Biszkek-Warszawa (do kwoty 2200 PLN)
 • 17 noclegów zgodnie z programem (hotele, pensjonaty, kwatery prywatne, jurty)
 • Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
 • Wizę do Uzbekistanu
 • Lokalny przelot na trasie Taszkient-Urgench, lokalny przelot Taszkient-Biszkek, przejazd pociągiem na trasie Samarkanda-Taszkient
 • Bilety wstępu do atrakcji wymienionych w programie
 • Transport zgodnie z programem: klimatyzowany bus
 • Opiekę polskiego pilota i lokalnego przewodnika
 • Ubezpieczenie KL, NNW, bagażu
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie obejmuje

 • Uznaniowych napiwków
Jak się zapisać?
Krok

1Odwiedź nasze biuro w Krakowie – ul. Szlak 65 lub zadzwoń do nas:
kom. 506 965 755
lub napisz maila:
biuro@czajkapodroze.pl
lub wypełnij formularz na naszej stronie.

Krok

2Omówimy wszystkie szczegóły, odpowiemy na Twoje pytania i jeśli wszystko zaakceptujesz podpiszemy umowę (osobiście lub w formie skanu)

Krok

3Będziesz mieć 2-3 dni na wpłatę zaliczki.

Krok

4Następnie zajmiemy się wyszukaniem najtańszego połączenia lotniczego dla Ciebie. Po zaakceptowaniu ceny – kupimy bilet. Możesz też samodzielnie się tym zająć.

Krok

52-3 tygodnie przed wyjazdem otrzymasz od nas wyczerpujący informator na temat Twojego wyjazdu.

Zakwaterowanie

Noclegi: w hotelu, kwaterze prywatnej, pensjonacie i w jurtach.

Galeria
Do pobrania
Umowa - wzór
Warunki uczestnictwa
OWU-AXA
Uzbekistan i Kirgistan
Szczegóły

DOKUMENTY WJAZDOWE/WIZY
Obywatele RP są objęci obowiązkiem wizowym – wjeżdżają do Uzbekistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu) i wizy wydawanej w placówce konsularnej Uzbekistanu w Warszawie. Nasze biuro zajmuje się wszelkimi formalnościami wizowymi przed wyjazdem.
Obywatele RP – wjeżdżają do Kirgistanu na podstawie ważnego paszportu (min. 6 miesięcy od daty planowanego powrotu). Obowiązek wizowy dla Polaków został zniesiony.

POGODA
W Uzbekistanie panuje klimat kontynentalny – oznacza to krótkie, mroźne zimy i długie, gorące lata. Najlepszą porą do odwiedzenia tego kraju są wiosna i wczesna jesień.  Jednak również wtedy należy być przygotowanym na temperatury rzędu 25- 30 stopni Celsjusza. Dla niektórych osób szczególnie uciążliwe może być bardzo suche powietrze (innym pozwala ono znieść wysokie temperatury). Na pustyni w ciągu dnia może być bardzo gorąco jednak temperatury nocą spadają poniżej 10 stopni Celsjusza trzeba więc mieć ze sobą coś cieplejszego do ubrania. W górach także należy być przygotowanym na wahania temperatur.
W Kirgistanie panuje klimat kontynentalny, umiarkowany, ciepły i suchy z cechami górskimi. Najlepszym okresem na wyjazd jest wiosna, lato oraz wczesna jesień.

CZAS
Uzbekistan: + 3 godziny w czasie letnim, + 4 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.
Kirgistan: + 4 godziny w czasie letnim, + 5 godziny w czasie zimowym w stosunku do czasu w Polsce.

JĘZYK
Uzbekistan: Językiem urzędowym jest j. uzbecki i j. karakałpacki ale praktycznie każdy Uzbek mówi po rosyjsku. Z młodszym pokoleniem można próbować porozumieć się po angielsku lub niemiecku.
Kirgistan: Językiem urzędowym jest język kirgiski i język rosyjski.

RELIGIA
W Uzbekistanie i Kirgistanie przeważa islam, jednak jego zasady nie są przestrzegane restrykcyjnie. Zwiedzając obiekty sakralne (meczety, cerkwie), należy bezwarunkowo podporządkować się miejscowym zwyczajom. Niektóre meczety są niedostępne dla niemuzułmanów. W ubiorze należy zachować umiar – unikać roznegliżowania.

CENY/BUDŻET NA WYJAZD
Niższe lub porównywalne do cen w Polsce. Chleb – 1 zł; woda mineralna – 1.5 – 2 zł;
Budżet na wyjazd – porównywalny z tym, jaki zaplanowalibyśmy na pobyt w Polsce – ok. 20-25 USD na dzień.

WALUTA/PŁATNOŚCI
Walutą Uzbekistanu jest SUM. Najwyższy nominał to 1000 sum – ok. 1-2 zł., co powoduje, że po wymianie pieniędzy w Uzbekistanie należy zamienić portfel na plecak lub reklamówkę i mieć pod ręką sporo gumek recepturek. W miejscach turystycznych za zakupy na bazarze i w niektórych restauracjach można płacić dolarami.
W Uzbekistanie nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w licznych kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.

Walutą Kirgistanu jest SOM. Nie ma możliwości wymiany polskich złotówek, dlatego polecamy zabrać EURO lub DOLARY (lepiej), które można wymienić w kantorach. Ważne jednak aby banknoty były wydane po 1996 roku (z dużymi głowami prezydentów) i nie były zniszczone.
Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych. Dostęp do bankomatów ograniczony jest do większych miast. Najlepiej zabrać ze sobą gotówkę.

INTERNET/WI-FI
Dostęp do wi fi jest zwykle możliwy w droższych hotelach i restauracjach w miejscach turystycznych.
W miastach znajdziemy także kafejki internetowe. Prędkość internetu nie jest jednak zadowalająca.

TELEFON
Koszty rozmów w roamingu są bardzo wysokie – ceny zależą od operatora, z którego usług korzystamy
w Polsce. Przed wyjazdem należy sprawdzić jakie stawki oferuje, by potem nie być zaskoczonym rachunkiem. Lepszym wyjściem niż dzwonienie przy pomocy polskiego telefonu jest zakup karty SIM lokalnego operatora. Pilot pomoże Państwu wybrać najlepszą ofertę. Aby skorzystać z tej opcji proszę pamiętać o zdjęciu SIMLOCKA z aparatu telefonicznego.

WTYCZKI ELEKTRYCZNE/NAPIĘCIE
Takie jak w Polsce.

RUCH DROGOWY
Jak prawie wszędzie na Wschodzie piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego.

JEDZENIE
Tradycyjny sposób spożywania posiłków w Azji Centralnej to pozycja półleżąca. W większości czajchane (herbaciarniach) i w niektórych restauracjach zasiada się na podeście, na którym rozłożone są materace
i poduszki – zaraz po skończonym posiłku można oddać się sjeście.
Kuchnia uzbecka jest kuchnią tłustą i mięsną. Najpopularniejsze danie to pilaw/ płow – gotowany ryż
z kawałkami mięsa (baraniny), cebulą i marchewką. Inne dania to: lagman – gęsta zupa z mięsem i warzywami; szaszłyki; różne rodzaje pierogów: samsy, manty, hanum. W Uzbekistanie nie ma praktycznie żadnego wyboru dań bezmięsnych, wegetarianom pozostają zakupy świeżych owoców i warzyw na bazarach.
I oczywiście, najważniejsze – nie ma uzbeckiego posiłku bez herbaty – pije się ją najczęściej w czajchanach
z małych czarek ozdobionych wzorem bawełny.

W Kirgistanie spróbować można świeżych produktów mlecznych, np. jogurt, kajmak(gęsta śmietana), ajran (napój jogurtowy). Powszechną potrawą jest lagman, czyli makaron z sosem czy manty – pierożki z baraniną. Jak w większości krajów Azji Centralnej wypija się tu litry herbaty.

WODA
Jak prawie wszędzie na świecie należy unikać picia wody z kranu bez uprzedniego przegotowania.

CHOROBY/SZCZEPIENIA
Przed wyjazdem do Uzbekistanu i Kirgistanu nie są wymagane żadne dodatkowe szczepienia ale warto odnowić sobie szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe – warto mieć ze sobą węgiel.  Oczywiście należy zachować podstawowe zasady na miejscu, m.in. mycie owoców przed spożyciem.

O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ:
– do meczetu, cerkwi wchodzimy odpowiednio ubrani: Panie- przykryte kolana, głowy i ramiona, najlepiej zabrać dwie duże chusty; Panowie – długie spodnie. Przed wejściem do meczetu należy bezwarunkowo ściągnąć buty
– krem z filtrem UV
– kapelusz/czapka/chusta na głowę
– wygodne buty trzymające kostkę z nieślizgającą się podeszwą, sandały, klapki pod prysznic
– sweter lub polar na chłodniejsze wieczory w górach
– w Uzbekistanie i Kirgistanie trzeba targować się zawsze i wszędzie

CO WARTO PRZYWIEŹĆ JAKO PAMIĄTKĘ:
– jedwabne chusty, rzeczy z filcu i skóry, dywany, kilimy, biżuterię
– tradycyjne lalki, instrumenty, rzeźby
– zestawy do picia herbaty z motywem bawełny
– orientalne przyprawy, zieloną herbatę, suszone owoce, pestki moreli

Opis transportu

 • Wynajęty komfortowy bus z klimatyzacją na całej trasie
 • Lokalny przelot na trasie Taszkient – Urgencz
 • Lokalny przelot na trasie Taszkient – Biszkek
 • Przejazd pociągiem ekspresowym na trasie Samarkanda – Taszkient
Mapa
Zobacz podobne wyjazdy

Chcesz zarezerwować wycieczkę?
Masz pytania?
A może interesują Cię inne/podobne wyjazdy?

Skontaktuj się z nami.

Zostaw swój numer telefonu lub e-mail.
Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin. Bez zobowiązań dowiesz się więcej na temat naszych wyjazdów.

×
Masz pytania, zostaw kontakt, odpowiemy w ciągu 24h